Romanya tarihinde tüm dünyanın tanıdığı tek insan olan 3. Vlad Tepeş 1440 yılında doğdu.12 yaşında Osmanlı ile Eflak prensliğinin anlaşması gereği Osmanlıya verildi.2. Mehmet ile birlikte eğitim gördükleri söylenir. 2. Mehmet padişah olunca Vlad’ı da Eflak beyi yaptı.ilk zamanlarda Osmanlıya sadık olsa da sonradan tam bir Türk düşmanı oldu.En büyük zevklerinden biri düşmanlarından aldıkları esirleri kazığa oturtup karşısında yemek yemektir.

Yalnız Osmanlı ile değil çevresindeki diğer beylik ve Macarlara da bıkkınlık vermiştir. Sonunda durumdan bıkan 2. Mehmet Eflak’a gelip kontrolü eline alır bu sırada Vlad kaçar ve yerine kardeşi geçirilir. Macaristana kaçan Vlad 1476 yılında Boğdan ve Erdel’den aldığı yardımlarla tekrar Eflak’ı ele geçirir. Ancak Mihaloğlu akıncıları aralık 1476 yılında Bükreş yakınlarında Vlad’ın kafasını keserek padişaha göndermişlerdir.

2014 yılında çıkan Drakula filmi sahneleri bakımından güzel olsa da gerçeklik konusunda tam anlamıyla batırmıştır. Türkleri ve Osmanlıyı kötüleyen filmi izlemenizi tavsiye etmem…

9
like
2
love
0
haha
3
wow
0
sad
1
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Koray CömertmustafaMelisa AvciOsman36Hasan Ertok Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
EMIN ALTINTAS
Yazar

Sade hoş bir yazı sonunda güldüren bir cümle ile kapanmış. Ellerine sağlık mükemmel :.)

demir.demirgil
Üye

Son çıkan Dracula filmini eleştirmeyi düşünüyordum yorum olarak ben de yazının başını okurken, son paragrafı görünce düşüncede kaldı :)) emeğinize sağlık hocam

mustafa
Üye

Bununla ilgili bir zamanlar saçma sapan bir Türk filmi vardı diye hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam. Bunun gibi adamların filan filmleri yapılacağına tarihimize yönelik kaliteli içerikler yapsak daha iyi olur bence.

Melisa Avci
Yazar

Gerçekten ilgi çekici bir insanmış kucukken belgeselini izlemistim ve hakkinda yazilan kitaplarını hala okurum

Osman36
Üye
Osman36

Vay be