Bana korkunun ne olduğunu tanımlayabilir misiniz?

Neden korkarız?

Aslına bakarsanız korku kavramı hayatta kalabilmek için insanlığın muhtaç olduğu bir duygudur. İnsanlığın ilk yıllarından itibaren evrimleşen bir duygudur kendisi. Beynin tehlike sinyallerine karşı aldığı bir önlemdir.  İlk başta korktuğunuz durum belli bir zaman sonra size başka şeyler de yaşatabilir elbette.

Korku size inanılmaz şeyler yaptırır. Köpekten kaçarken normalden daha hızlı koşarsınız. Ölümüne bir kavgaya karıştığınızda normalden çok daha güçlü yumruklar atarsınız ve aldığınız darbeleri kavga esnasında hissetmezsiniz(en azından normal halinize göre).

Korku sizi mantıksız hareketlerden de korur. Örneğin size doğru koşan bir kaplanla gövde gösterisine kalkışmamanız gerektiğini, ateşi elinizle söndürmemeniz gerektiğini ve araba kullanırken emniyet kemeri takmanız gerektiğini size korku duygusu söyler.

Ancak korkuyu tanımlarken bazı şeyleri atlıyoruz. Tehlike durumlarında korkuyoruz. Yani genellikle somut şeylerden. Ancak bazen soyut şeylerden de korkabiliyoruz.

Kimi insan ruhani varlıklara inanır ve onlardan korkar. Kimileri ise ailesini kaybetmekten korkar. Kimisi sevgilisinden ayrılmaktan korkar. Ancak korkunun meydana gelebilmesi için tehlikeye ihtiyaç duyduğumuzu söylemiştik. Soyut şeyler tehlike yaratabilir mi?

Evet yaratabilir. Çünkü yazının başında “korku” kavramının da evrimleşerek günümüze geldiğini söylemiştim.

İlk başlarda “savaş ya da kaç” mekanizmasını çalıştırabilmek için geliştirilen bu duygunun günümüze kadar bu kadar değişime uğraması çok ilginç öyle değil mi?

Korkudan kısaca bahsettiğimize göre gelelim en korkunç şeylere.

Şunu söylemem gerekiyor ki bu yazıda içinizi fena karartacağım. Bundan dolayı bu yazının korkularınıza çare olabileceğini düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bana göre bu evrendeki en korkunç şey olasılıklardır.

O kadar korkunç ki. Hayatımızı olasılık denizinin içerisindeki bir bozuk para olarak nitelendirebiliriz.

Düşünün.

Gecenin köründe telefonunuz çalıyor. Yarı uykulu olduğunuz için açmıyorsunuz. Ama ısrarla çalıyor. Açıyorsunuz ve duyduğunuz şey ailenizin her bir ferdinin bir trafik kazasında öldüğü.

Ölüm türü ihtimallere göre değişebilir ancak bu olanaklı bir şey. Hatta şu anda da bu  telefon gelebilir öyle değil mi? Ama gelmiyor çünkü olasılıklardan daha olumlu olan bir şey çıktı.

Son söylediklerim çok kafa karıştırıcı biliyorum. Konuyu biraz daha sadeleştirelim.

03:40 anı için sonsuz ihtimal var öyle değil mi?

Eğer şanslıysanız o anda uyuyabilme ihtimali devam ediyor ve uykunuza devam ediyorsunuz.

Ancak o an için farklı ve korkunç ihtimaller de var. Örneğin o anda kafanıza tavan çökebilir. Veya düşüşe geçen bir uçak kontrolü kaybedip evinize çakılabilir. Ya da ailenizin bulunduğu yerde bir kaos olabilir.

Ne kadar saçma gelse de söylediklerim mümkün olma ihtimali olabilecek şeyler.

Olasılıklar gerçekten çok korkunç. Ancak biz günlük hayatımızı sürdürürken bu tarz kötü ihtimalleri hiç göz önünde bulundurmuyoruz. Bilinmezlik denizinin yanından bile geçmiyoruz.

Aslında korkunun tanımı da bir nevi budur. Bilinmeyen her şey korkunçtur.

Beynimiz belki de bu yüzden bize bilinmeyenden korkmamızı gerektiğini söyler. Çünkü bilinmezliğin ne olduğunu ve size etkisini asla kestiremezsiniz.

Fakat tüm bunlara rağmen korku aslında o kadar da kötü bir şey değildir.

Hatta birazcık zevk verdiğini bile söyleyebilirim.

Korkunun kırmızı bir çizgisi vardır. O kırmızı çizgiyi geçip kendinizi korkunun soğuk kollarına bırakırsanız ne yapacağını bilemez bir hale gelirsiniz. Ancak korkunun vücudunuzu birazcık okşamasına izin verirseniz heyecan yarattığını göreceksiniz.

Korku filmlerindeki mantık da budur aslında. Korku filmleri insanlara işkence çektirmek için çekilmez. İnsanlarda heyecan yaratmak için çekilir.

Hayattaki her şeyde olduğu gibi korku duygusunun da dengesini yakalarsanız çok daha mutlu bir hayatınız olur.

25
like
6
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
26 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
27 Yorum yazarları
huseyinhalilSinan ParlakHakan erEmre EryiğitMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Her duyguyu ve hissiyatı insânda oluşturduğu içsel değişimlerin dış dünyâda nasıl tezahür ettikleri noktasında değerlendirebiliyoruz çoğu zaman. Ancak gerçekten ”korku” nun oluşturduğu çaresizlik birçok olumlu duyguyu anında ortadan kaldırabiliyor. Korkarak, öğreniyor insân korkmamayı. Tıpkı her duyguda olduğu gibi biraz. Emeğinize sağlık efendim.

huseyinhalil
Üye

korkularını yenmek zordur ama kolay diyip yenin

Sinan Parlak
Üye

herseyin temeli korkudur
en guclu duygudur korku
hayatimizda ne yaparsak bu duygu sayesinde yapiyoruzdur
yasamimizi bu duygu yonetiyor kendimizi bu duyguya veriyoruz
ya bilincli yada genelde oldugu gibi bilincsiz ve onun bizi istedigi
yere goturmesine goz yumuyoruz

cogu zaman yokmus gibi davraniyoruz veya ben korkumu kontrol atlinda tuta biliyorum
diyerek kendimizi kandiriyoruz

Hakan er
Üye

Yilmadan

Emre Eryiğit
Üye

YILMAZ