Merhaba kıymetli popzingo sakinleri. Bugün sizlere herkesin yorum yaptığı ama kimsenin tam olarak cevaplayamadığı, “Biz kimiz ya?” sorusunu kendimce cevaplamaya çalışacağım. Sizleri uzak diyarlarda evrenler arası ufak bir yolculuğa çıkaracağım. Yalnız mıyız bilmem ama bu sonsuz düzendeki yerimizi arayacağımız bu kısa yolculuğa hazırsanız başlayalım.

Şimdi gözlerimizi kapatalım ve düşünmeye başlayalım. (Okuduktan sonra gözlerinizi kapatırsanız daha iyi olur muhtemelen :)) Şimdi bu sonsuz düzen içinde yerimizi bulmak için en uzak noktaya gidelim. İç içe kusursuz şekilde dizayn edilmiş, birbirine 50-60 bin kilometre uzaklıkta bir sürü galaksi. Hatta biraz daha detay vereyim sizin için. Yalnızca bizim bildiğimiz kısımda yaklaşık 300 milyar büyük, 7-8 trilyon kadar da küçük galaksi var. Şimdi biraz daha gelelim bu tarafa doğru, bize en yakın galaksi 22 kilometre uzaktaki kocaman Andromeda. Sonra da içinde bulunduğumuz, bin kilometre çapında ve yaklaşık 200 milyar yıldızdan oluşan Samanyolu galaksisi. İçeriye girdiğimizde bize en yakın yıldız (Proxima Centauri) 40 bin kilometre mesafe ile karşımızda duruyor.

Şimdi de kendi güneş sistemimize gelelim.

 

İşte Güneş! Milyonlarca yıldır istisnasız her günümüzü aydınlatan en büyük ısı ve ışık kaynağımız. Bizden 15 milyon kilometre uzaklıkta ve 700 bin kilometre çapında bütün endamıyla karşımızda duruyor. Birazcık yaklaşsa bir anda yakıp kül edecek, birazcık uzaklaşsa hasretinden donacağımız o devasa Güneş. Şimdi biraz daha yaklaşıp Dünya’ya gelecek olursak karşımızda 7 bin kilometre çapında koskoca bir küre(geoid) bulacağız.

Bu kadar büyük bir Dünya’nın içindeki yerimizi düşünelim şimdi de.

Şu anda bulunduğumuz binaya kıyasla bile ne kadar da küçüğüz değil mi. Peki saydığım trilyonlarca galaksi ve hepsini ve daha fazlasını içinde bulunduran uçsuz bucaksız evrene kıyasla ne durumdayız. Belki bir toz zerresi kadar falan. Yani evrenin tamamına baktığımızda biz kimiz ya sorusunu bir toz zerresi şeklinde verebiliriz. Bu, yalnızca tüm evrene kıyasla olan bir durum. Ama bunun yanında asla unutmamamız gereken bir durum var. Bizler insanız, ve bütün bu sonsuz düzenin varoluş sebebi ve aynı zamanda da vazgeçilmezleriyiz. Ufak bir toplumsal mesajı da en sona kondurduktan sonra yolculuğumuza burada son verebiliriz. Bu tür yolculukların gelmesini istiyorsanız da bunu yorumlarda belirtebilirsiniz.

14
like
2
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
5 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
mustafaMurat SiyliTriskacocuyellowredHüseyin keskin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
demir.demirgil
Üye

Elinize emeğinize sağlık hocam

Aycan
Yazar

Çok iyi bir içerik olmuş.İçeriklerinin konseptini ve tarzını beğeniyorum,devamını bekliyorum 🙂 Emeğine sağlık

crstan7
Üye

Çok iyi bir çalışma????

turuncumavi
Üye

Devamını bekliyorum Ellerinizle sağlık çok güzel bir yazı olmuş

Çalı Kuşu
Yazar

Üslup çok samimi gerçekten de.Konuşma tarzıyla kaleme alınmış olması okunulur kılıyor.