HAVA KİRLİLİĞİ

Yanma , veri analizi başlangıcında Descartes Labs tarafından yayımlanan unutulmaz bir grafikte insan yerleşimi ve endüstri haritasını gösteriyor .

Gümüş yamalar ve iplikler, asit yağmuru, pus ve akciğer problemlerine katkıda bulunan yanma sonucu ortaya çıkan bir gaz olan azot dioksit emisyonlarını temsil eder. Doğal azot dioksit varken Çevre Koruma Ajansına göre insanlar en çok kirletenler.

Yakıt yakan arabalar, kamyonlar, enerji santralleri, fabrikalar ve hatta çim biçme makineleri ve inşaat ekipmanları atmosferde azot dioksit pompalayabilir . Orman yangınları ve tarımsal yanma da olabilir. Descartes’ta atmosferik bir bilim insanı ve çevre mühendisi Laura Mazzaro “İşlerin nerede yakıldığını gösteren bir haritaya bakıyorsunuz” diyor.

Veriler , Ekim 2017’de atmosferi izleyen bir uydu olan Sentinel 5P uydusundan geliyor .Gezegenimizi gözlemlemek için tasarlanmış olan Avrupa Uzay Ajansı tarafından başlatılan uydular ailesinin bir parçası . Serideki diğer uydular bitki örtüsü, sıcaklık gibi şeylere bakar ve hatta Antarktika buzundaki çatlakları izler.

Bu özel harita , ilk olarak Axios tarafından bildirilen Descartes Labs’in Şubat ayında daha önce yayınladığı bir dizi görüntünün bir versiyonudur . Descartes’taki araştırmacılar, Descartes’in grafik tasarımında Tim Wallace’a göre Sentinel-5P uydusunun Ağustos ve Eylül 2018’de yakaladıkları bireysel görüntülerden bir kompozit oluşturdular. Wallace, “Bulutlu günler ve düşük kaliteli görüntüler filtrelenerek, Dünya atmosferinin en düşük kısmındaki ortalama azot dioksit miktarının bir haritasını çıkarmak için“ bu iki ay boyunca herhangi bir günde, ”diyor Wallace.  Azot dioksit atmosferde üretildiği yerden uzaklaşacak kadar uzun süre dayanamaz. Böylece daha fazla insanın araba kullandığı şehirlere yoğunlaşmış azot dioksit emisyonlarını görmeyi beklersiniz . Ancak beklenmedik kaynaklar da var, Wallace diyor. “Hiçbir yerin ortasında gemi parkurları ve endüstriyel şehirler var” diye açıklıyor.  Şehirlerin üzerinde parlayan azot dioksit ile birleştiğinde, haritanın karanlık bölümleri boyunca kalan izler, insanların soluduğumuz havayı kirletme yöntemlerini, neredeyse gittiğimiz her yerde net bir şekilde ortaya koyuyor.

6
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
ErdemEmir Yetğinmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Erdem
Üye

Güzelmiş

Emir Yetğin
Üye

Gerçekten çok mantıklı konuşmuşsun

mustafa
Üye

Evet son zamanlarda epey bir kirletiyoruz doğamızı hava, su vs.