Uyarı,

Bu yazı, ırkçılık ve beyaz üstünlüğü düşüncelerini desteklememektedir. 

KKK, Amerika’da üç farklı zamanda ortaya çıkan üç benzer ekstremist gruba verilen isimdir. Giderek daha da aşırılaşan düşünceleri, geçmişte şiddetli çatışmalar ve nefret suçlarına  yol açmıştır.

Birinci Klan, 1860’da Amerika’nın güneyinde ortaya çıkmış, zirvesine ulaşmış ve 1970’de ölmüştür. Amerikan toplumunun ırksal olarak “temizlenmesi” düşüncesini yaymışlardır. Siyahi yöneticilere karşı şiddet kullanarak zamanının hükümetine karşı çıkmaya çalışan Klan, 1971’de ülke genelinde yasalarla bastırılmıştır. Üyeler bu dönemde ilk kez renkli kıyafetler ve üçgen beyaz maskeler giymiştir. 

İkinci Klan, güneyde 1915’te ortaya çıkmış ve 1920’lerin ortalarında zirveye ulaşmıştır. Diğer Klan aktiviteleri gibi, katılımlar gizli olmasına rağmen, yandaşları ve düşmanları tarafından katılımcı sayısı tahminlerinin abartıldığı tahmin edilmektedir. En yaygın tahmin, ikinci Klan’ın zirve zamanında (1924-1925) 3 milyon ile 6 milyon arasında bir katılımcı sayısına sahip olduğudur. Prohibisyon (Amerikada 1920-1933 tüm alkol yasağı)  destekçisi olmuşlardır ve katolik ve yahudilere kin gütmüşlerdir. Organizasyon, üyelerine standart beyaz Klan elbisesini satarak kendini parasal olarak desteklemiştir. “K kelimeleri” kullanmışlardır (“Klan” kelimesinin doğru yazılışı “Clan”dır). Düşmanlarını korkutmak için haç yakma seremonileri ve büyük protestolar yapmışlardır. 1920’lerin sonlarında hızlı bir şekilde etki kaybetmişlerdir.

Üçüncü Klan, 1950’de ortaya çıkmıştır. Birbirinden ayrı isole edilmiş ve KKK ismini kullanan gruplar halinde kendini gösteren gruplar; neo-faşizm, neo-nazizm ve beyaz üstünlüğü dışında anti-semitist (Yahudi düşmanı)  ve anti-islamist duruşlar almışlardır. Tahminen üye sayısı en 4000-8000 kişi olarak tahmin edilen KKK, “hıristiyan  değerleri” korumayı amaçladığını söylemelerine rağmen bütün hıristiyan otoriteler tarafından reddedilmiştir.

KKK, kendi kelimeleri ve kurallarına sahiptir. Hatta kendi seviye sistemleri bile vardır.

En üstün seviye, bütün klan aktivitelerini  yöneten bir “Büyük Büyücü” (Grand Wizard- Evet Klan yöneticilerine büyücü ismini veriyor) ve 10 “Genii” rütbesinde kişilerden oluşan ekibi, bununla beraber bir “Büyük Hazineci” (Grand Exchequer) ve bir “Büyük Yazıcı” (Grand Scribe)

Kişisel düşüncem ise;  KKK’in ırkçı, ayrımcı ideolojisi yeterince aptalca değilmiş gibi “Büyük Büyücü” gibi rütbeler ile kendilerini garip bir beyaz üstünlüğü rol oynuna dönüştürmeleri de gülünç bir “Biz üstünüz çünkü beyazız.” organizasyonundan başka bir şey olmadıklarını kanıtlıyor.

Yıllarca “hıristiyan bir organizasyon” ve “şiddet gözetmeyen bir grup” olduklarını iddia etmiş olabilirler, ama asıl soru halen şu:

Büyük Ejderha olmak için ne kadar beyaz olmam gerekiyor?

10
like
1
love
0
haha
2
wow
1
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
İlkay BozkuşReha KarakayayellowredHadiOrdanTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet Yiğit
Yazar

Emeğinize sağlık. Çok Güzel Bir Yazı Olmuş

Elizabet
Üye

Konu gerçekten etkileyici ancak malesef ki konu içeriği içler acısı pek çok filme de konu olduğu üzere insanlık dışı bir örgüt bence

Ferhatdemirci
Üye

bu konuyu benimde aklımdaydı ama bir türlü yazamadım gerçekten güzel yazı kısa ve öz, ellerine sağlık.

PopziYaz
Üye

İlk defa böyle birşey duydum.Sayende bilgilendim.

Çalı Kuşu
Yazar

İlk kez duyduğum bir bilgi. Gerçekten gülünç bir düşünce çerçevesinde oluşturulmuş bir ideoloji gibi duruyor. Rengin renge üstünlüğü olmadığını idrak eden bir dünya toplumu olmak temennisiyle.Emeğinize sağlık.