MIT’den araştırmacılar iklim değişikliği için doğal bir uyarı sistemini ortaya çıkardıklarını düşünüyor: okyanusların rengi.

Araştırmacılara göre, okyanus suyunun rengine uzaydan bakarak iklim değişikliğinin etkilerini izleyebiliriz ve hesaplamalara dayanarak gezegenimizin nispeten daha farklı görünmesini beklemeliyiz.

Araştırmacı Stephanie Dutkiewicz, MIT News’e “21. yüzyılın sonunda okyanusun yüzde 50’sinin renginde gözle görülür bir fark olacak.” dedi.

Güneş ışığı suya çarptığında, su molekülleri ışık spektrumunun belirli renklerini diğerlerinden daha güçlü emer. Spektrumun mavi kısmı en az kuvvetle emilir, yani mavi ışık geri yansır ve su mavi görünür. Suyun görünümü içinde ne olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Mikroskobik deniz organizmaları, fitoplankton konsantrasyonları daha yüksek olan alanlar daha yeşilimsi görünür. Çünkü organizmalar mavi spektrum ışığını daha fazla absorbe eder ve yeşilin bir kısmını yansıtır.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada, iklim değişikliğine bağlı olarak su sıcaklıklarının yükseldiğini, buna bağlı olarak da fitoplankton ekosistemlerinin gelecekte okyanusların rengini etkileyeceğini belirtiyor.

İklim değişikliği bir fitoplankton topluluğunu diğerine kaydırırsa, destekleyebilecekleri gıda ağlarının türleri de değişir.

Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

9
like
2
love
0
haha
1
wow
2
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Kevser akarsuMuhammet YiğitÇalı KuşuOğuzhan Özmenmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kevser akarsu
Üye

Zamanla her şey değişiyor herşey kötüye gidiyor

Muhammet Yiğit
Yazar

Bu küresel ısınmanında bir yararıda yok hep zarar.

Çalı Kuşu
Yazar

Kapak görseli geleceğe tutulan bir ayna niteliğinde. Korkulan sona korkusuz adımlarla ilerliyoruz bitip tükenmek bilmeyen isteklerimizden ötürü. Maymun iştahımızı gemlemenin tek yolu toprağın huzurlu/ huzursuz kolları efendim. Emeğinize sağlık.

Oğuzhan Özmen
Üye

İlerde torunlarımıza acıyorum

mustafa
Üye

Bakalım ilerde neler göreceğiz iyice ettik evrenin içine maşallah bize.