Merhabalar!

Çok kıymetli pozingo sakinleri. Öncelikle hepinize kucak dolusu güzellikler ve de esenlikler dilerim.

Hint Yarımadası’nın ileri gelenlerinden olup heybeti ve güzelliğiyle sizi mest edecek bir dostumuzun hayat hikâyesiyle karşınızdayım. Umarım değerli vaktinizi ayırmaya değecek nitelikte bir çalışma olduğu kanaatine ulaşırsınız efendim.

Kendisinin bilinen adı Beyaz Kaplan olmakla birlikte Beyaz Beglan Kaplanı olarak da bilinir. Bu hayranlıkla seyretmeye doyamayacağınız dostumuzun en belirgin özelliği parlak mavi gözleri ve de bembeyaz kürkü. Şimdi sıkı durun onun bu özelliklere sahip olmasındaki en büyük etken ebeveynlerinden aktarılan kusurlu resesif gendir efendim.

Beyaz kaplanların ağırlıkları 300 kiloya kadar ulaşırken; uzunlukları da 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Oldukça güçlü olan beyaz kaplanlar saatte 60 km hıza ulaşabilirler ayrıca. Dişilerinde gebelik süresi 103 gün sürer ve yavru 6 ay boyunca annesinin himayesi altında kalır.

Kör ve her biri 1 kg ağırlığında beyaz ya da turuncu tüylere sahip 5 yavruya kadar doğum yapabilir bir dişi beyaz kaplan. Ayrıca beyaz tüylü bir yavrunun dünyaya gelebilmesi için ebeveynlerin aynı genlere sahip olması şarttır.

Tropikal ormanlar, mangrov bataklıkları ve genellikle yoğun bitki örtüsünü destekleyen ve iyi bir tatlı su kaynağı olan nemli ormanlar da yaşam alanı bulan beyaz kaplanlar ayrıca çok iyi yüzücüdürler. Çok hızlı olmaların yanı sıra güçlü pençelere sahip bu kaplanlar etoburdurlar ve Yaban Domuzu, Geyik, Keçi, Sığır gibi canlıları avlanarak beslenirler. Tek başına avlanmak en büyük hobileridir efendim.

Dünyanın en büyük ikinci kaplan türü olarak kabul edilen Beyaz Kaplanlar avlanma avcılığı ve egzotik hayvan ticareti için yakalandıklarından dolayı maalesef günümüzde bir avuç hayvanat bahçesi ve hayvan barınağında türlerine rastlayabiliyoruz.

40
like
188
love
12
haha
24
wow
11
sad
20
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Muhammet YiğitIce coldMustafa YüceFerhad MemmedliTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
canaksel
Üye

Böyle mükemmel bir canlının neslinin tükenmesi beni üzdü

Olupapatya
Yazar

Soyadımla bir kez daha gurur duydum. Ne güzel hayvanlar öyle. İnsanın kusurları karşısında mest oluyor. Bu güzel yazı için çok teşekkür ederim. Emeğinize ve ruhunuza sağlık.

okan88
Yazar

Güzel oldukları kadar asillerde. Zaten ne kadar özel oldukları beyaz bir yavru doğması için, ebeveynlerinin aynı gene sahip olması gerektiğinden anlaşılıyor. Gözlere hayran olmamak elde değil zaten. Baştan aşağı yaradılış harikası.

ziya
Üye

Gözümü alamadım. Harika bir yaratılış. Neslinin tükenmekte olması çok kötü!

Mikail Fatih
Üye

Çok güzel yaratıklar. Alıp besleyecen yumuşak yumuşak sarılıp yatacan çok eğlenceli olurdu.