La Casa de Papel bir İspanyol dizisi… İspanyol kanalı Antena3 için çekilen dizi şu sıralar Netflix tarafından satın alındı ve şu sıralar herkes bu diziden bahsediyor. Kısaca özetlemek gerekirse; Profesör lakaplı kişi yıllardır tasarladığı bu soygun için bir ekip oluşturur. Ekip İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak için beş ay boyunca herkesten uzak bir evde Profesörden eğitim alır. Berlin, Tokyo, Rio, Denver, Moskova, Oslo, Helsinki ve Nairobi hikayenin kahramanları… Darphanede adeta bizde onlarla birlikteyiz. 

Bu basit bir soygun hikayesi değil. Zaten öyle olsa tek bölümde bitebilirdi çünkü ekibimiz hemen ilk bölümde darphaneye giriyor. Dolayısıyla “Soygun” basit kalan bir kelime bu La Casa De Papel için…  Profesör’ün ciddi mesailer harcadığı mükemmel planı tabii sekteye uğrayacak ama zaman en kıymetli hazineleri olacak. Zaman ögesi dizi için gerçekten de kilit bir etken.  La Casa de Papel flashbacklerle örülmüş ve ilerleyen bölümlerde karakterlerin daha da duygusal yoğunluklarını, hayatlarını öğrendiğimiz bir kurguya sahip…

Her bir bölümde sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz karakterler değişiyor. Dile kolay yaklaşık on iki gün boyunca her şeyden izole rehinelerle beraber darphanedeler ve kemik ekibimiz süreç içinde birbirlerini tanıyor, nefret ediyor ve sorguluyor. Biz de onlarla beraber bazen aynı duyguları yaşıyor bazen ise karşılarında duruyoruz. Vlademir Bartol’un “Fedailerin Kalesi Alamut “ isimli kitabında olduğu gibi o zekaya, plana burada da Profesör aracılığıyla hayran kalıyoruz. Polisten hep bir adım önde olması, aklınıza bile gelmeyecek hileleri, planları size her seferinde yok artık dedirten cinsten. Diziyi izlerken istemsiz bir şekilde Profesör’ün ve soyguncuların galip gelmesini istiyorsunuz içten içe.  Çünkü onların da dediği gibi kimsenin parasını çalmıyorlar, onlar kendi paralarını yapıyorlar.

La Casa de Papel sizi kurgusu, aksiyonu, dramı ve gerilimi ile her yönüyle tatmin eden bir dizi. Başladığınız anda sizi saran ve başından kalkmakta zorlanacağınız bu yapım Netflix’te kırk dakikalık (diğer sitelerde ise 1 saatlik) bölümlerle sizi bekliyor. Aksiyon, gerilim ve harika kurgusuyla La Casa de Papel kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım… Kaçırmayın derim.  

4
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Bir Başak Kadınıkaan yalçınÇalı KuşuSinanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Bir Başak Kadını
Üye

O kadar pohpohlanmasına rağmen bir türlü izleme isteği duymadım, çok da abartmamak lazım.

kaan yalçın
Yazar

Pek ilgimi çekmedi bu dizi.Bir sevemedim.

Çalı Kuşu
Yazar

Orijinal;ancak verilen mesaj düşündürücü olduğu kadar ürkütücü de. Kalite noktasında diyecek sözüm yok. Oyuncular da profesyonel;ama var işte bir “ama” kafalarda. Emeğine sağlık.

Sinan
Yazar

Efsane bir dizi, hala izlememiş olanlar için hala geç olmadığını belirtmek gerek :)))

mustafa

Güzel dizi ama bu kadar beni çok kendine bağlamadı nedense.