La Casa de Papel bir İspanyol dizisi… İspanyol kanalı Antena3 için çekilen dizi şu sıralar Netflix tarafından satın alındı ve şu sıralar herkes bu diziden bahsediyor. Kısaca özetlemek gerekirse; Profesör lakaplı kişi yıllardır tasarladığı bu soygun için bir ekip oluşturur. Ekip İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak için beş ay boyunca herkesten uzak bir evde Profesörden eğitim alır. Berlin, Tokyo, Rio, Denver, Moskova, Oslo, Helsinki ve Nairobi hikayenin kahramanları… Darphanede adeta bizde onlarla birlikteyiz. 

Bu basit bir soygun hikayesi değil. Zaten öyle olsa tek bölümde bitebilirdi çünkü ekibimiz hemen ilk bölümde darphaneye giriyor. Dolayısıyla “Soygun” basit kalan bir kelime bu La Casa De Papel için…  Profesör’ün ciddi mesailer harcadığı mükemmel planı tabii sekteye uğrayacak ama zaman en kıymetli hazineleri olacak. Zaman ögesi dizi için gerçekten de kilit bir etken.  La Casa de Papel flashbacklerle örülmüş ve ilerleyen bölümlerde karakterlerin daha da duygusal yoğunluklarını, hayatlarını öğrendiğimiz bir kurguya sahip…

Her bir bölümde sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz karakterler değişiyor. Dile kolay yaklaşık on iki gün boyunca her şeyden izole rehinelerle beraber darphanedeler ve kemik ekibimiz süreç içinde birbirlerini tanıyor, nefret ediyor ve sorguluyor. Biz de onlarla beraber bazen aynı duyguları yaşıyor bazen ise karşılarında duruyoruz. Vlademir Bartol’un “Fedailerin Kalesi Alamut “ isimli kitabında olduğu gibi o zekaya, plana burada da Profesör aracılığıyla hayran kalıyoruz. Polisten hep bir adım önde olması, aklınıza bile gelmeyecek hileleri, planları size her seferinde yok artık dedirten cinsten. Diziyi izlerken istemsiz bir şekilde Profesör’ün ve soyguncuların galip gelmesini istiyorsunuz içten içe.  Çünkü onların da dediği gibi kimsenin parasını çalmıyorlar, onlar kendi paralarını yapıyorlar.

La Casa de Papel sizi kurgusu, aksiyonu, dramı ve gerilimi ile her yönüyle tatmin eden bir dizi. Başladığınız anda sizi saran ve başından kalkmakta zorlanacağınız bu yapım Netflix’te kırk dakikalık (diğer sitelerde ise 1 saatlik) bölümlerle sizi bekliyor. Aksiyon, gerilim ve harika kurgusuyla La Casa de Papel kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım… Kaçırmayın derim.  

7
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
ahmet çetinMelisa AvciMusa PakNasibe AvcıEren Yeni Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ahmet çetin
Üye

Süper bir yazı olmuş.Kısa ve öz

Melisa Avci
Yazar

Normal senaryolardan farkı bir hikayesinin olması bile izletmeye değer

Musa Pak
Üye

güzel bir dizzi ama izlemedim sadece fragmanları izlemiştim

Nasibe Avcı
Üye

Kaç bölüm toplam? Bende merak ediyorum da fırsat olmadı bir türlü

Eren Yeni
Üye

Bu diziyi her yerde görüyorum ama yabancı dizi izleme alışkanlığım olmadığı için izleyemedim.