Ladin , çam ağacı ile aynı aileden bir ağaç familyasıdır. 35 kadar farklı ağaç çeşidini kapsar. Keskin dikenleri ile tanınır.

Kelebeklerin sevdiği bir ağaç olmakla kalmayıp ayrıca soğuklar iklimlerde üstünlük sağlayabilen bir ağaçtır. Finlandiya’nın sembollerinden birisidir.

Kağıt yapımında önemli bir yeri vardır.  Uzun lifleri bu amaca uygundur.

Gitar ve benzeri müzik aletlerinin yapımında da yaygın olarak kullanılır.

Tüm bunlar kesinlikle etkileyicidir, ama benim bitkiler ile ilgili yazılarım burada bitmez. Tahmin edebileceğiniz gibi, bugün size ladin ağacından nasıl beslenebileceğinizi anlatacağım.

Ladin Dikeni Sirkesi ve Şurubu

Başka sirke türleri ile beraber ladin dikenleri kullanarak “ladin dikeni sirkesi” yapmak mümkündür. Bu ladin aromalı C vitaminli sirkeyi sonradan salatalarda, deniz ürünlerinde ve farklı soslarda kullanabilirsiniz. Mutfaktaki yaratıcılığınıza bir katkısı olur.

Su ve şeker ile kaynatılarak ladin dikeni şurubu da yapılabilir. Bu şekerli şurup tatlılarda ve kokteyllerde kullanılabilir.

Ladin Dikeni Jeli

Şekerli, tatlı ve yumuşak tatlı bu pektinli jel, ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır. Kahvaltılık olarak kullanabilecek lezzetli ve sağlıklı şeylere olan sevgimden dolayı bu jele bayılarak bakıyorum.

Ladin Dikeni Birası

Ladin dikeni birası, yüksek derecede C vitamini içerdiği için Captain Cook ve daha birçok denizci tarafından iskorbit hastalığını önlemek için mürettebata içirilmiştir.

Yapraklar ve dallar da ladin dikeni birası yapımında kullanılabilir.

Ladin Dikeni Çayı

Ladin dikenlerinden acımtrak ama hafif tatlı bir çay yapılabilir. Yine güçlü bir C vitamini kaynağı olan bu çay ayrıca lezzetlidir.

Çok zor bir durumda doğrudan da yenileben ladin dikenlerinin ne kadar çok yiyecekte kullanılabileceği beni de şaşırttı.

Ve tüm bu güzel ladin dikeni yiyeceklerinin üzerine güzel bir tatlı olarak ne gider?

Ladin Dikeni Dondurması

Önceden bahsettiğim ladin dikeni şurubu ile kremalı bir dondurma da yapılabilir. Bence çok lezzetli gözüküyor.

Ladin Sakızı

Ladin sakızı, kızılderililer tarafından eklem ağrıları ve bakterilere karşı korunma için çiğnenmiştir. Ladin ağaçları kağıt yapımı için kesilmeye başladığından beri erişilebilirliği azalan bu sakız, halen bazı yerlerde evde üretilmektedir. Genelde meyve suları ile tatlandırılır.

Ladin Kambiyumu

Kambiyum katmanı, bazı ağaçların dış katmanının altında bulunan yumuşak bir katmandır.  Doğrudan yenilebilir ve kızılderililer tarafından kış aylarında açlıktan ölmemek için yenmiştir.

Bazı peynir türleri, yaşlanırken kambiyuma sarılır ve kendilerine özgü bir aroma kazanırlar.

Tüm bu yiyecek olanaklarını düşününce, ladin ağaçlarını belki de yeni bir ışıkta görüyorsunuzdur. Sadece güzel bir ağaç olmakla kalmıyorlar, ayrıca birçok kullanışları da var.

9
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMaydoganMurat SiyliReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Bende bahçedeki ladin ağacının yapraklarını atıyordum.Demek ki atmayıp değerlendirmek lazımmış güzel ve farklı bir yazı için teşekkürler.

sila
Yazar

Lezzetli yiyecekler (en azından öyle hayal ediyoruz) serinizi ilgi ile takip ediyorum. Bildiğimiz ancak aklımıza hiçbir şekilde yiyecek olarak gelmeyecek şeylerin kızartması, tatlısı vs yapılıyor. Hayret ediyorum her seferinde. paylaşımınız için teşekkürler

The Qreyo
Üye

Ladin ile neler yapılıyormuş böyle

İlkay Bozkuş
Yazar

Hiç bilmediğim bir konu, bilgi için teşekkür ederim.

Maydogan
Üye

Mubaregin de her şeyi yapılıyormuş