Liçi, Lychee chinensis olarak da bilinir, sabunağacıgillerden Litchi cinsinin tek üyesidir. Çin’de Guandong ve Fuijan’dan gelmektedir. En büyük üreticisi Çin ve Hindistan’dır. Uzun, yaprak dökmeyen bir ağaç olan Liçi’nin küçük ve etli meyveleri vardır. Meyvelerin yenilemeyen kırmızı kabuğunun altında yumuşak, beyaz meyve eti ve siyah bir çekirdek vardır. 22 metreye kadar ulaşabilen bu ağaçtan ilk defa M.S. 1059 yılında bahsedilmiştir. Çin’den gelen bazı net olmayan kayıtlar M.Ö. 2000’de Liçi’den bahseder. Hainan adaları ve Çin’de Liçi ağacının yabani örnekleri halen yetişmektedir. İlk defa 1656’da Polonyalı misyoner Michal Boym tarafından batıya getirilmiştir.

1990’dan beri Vietnam ve  Hindistan’da liçi hasadı dönemlerinde açıklanamayan salgınlar yaşanmaktadır. ABD CDC’nin 2013’teki araştırmalarına göre, Hindistanda’da ensefalopati salgınının liçi meyvesi tüketimi ile bağlantılı olduğu bilgisine ulaşmıştır. Özellikle açlıktan kan şekeri düşük çocuklar için büyük bir risk ifade eder ve bu tür durumlarda ölüm riski yüksektir (%44 kadar). Bununla beraber söylenmelidir ki, liçi meyvelerinin yenmesi sakıncalı değildir. Birçok ülkede sorunsuzca tüketilen bu meyvenin Hindistan’da hastalıklara sebep olmasının sebebi, çocukların meyveleri olgunlaşmadan aç karna yemeleridir. CDC’nin bölge halkına çocuklarının liçi tüketimini sınırlandırmalarını ve akşam yemeğine önem vermelerini tavsiye etmesi üzerine hastalanan çocukların azaldığı görülmüştür.

Meyve, Avrupa’nın birçok ülkesinde konserve olarak satılmaktadır ancak olgun liçiler çiğ de tüketilebilir. C ve B2 vitaminleri ile beraber potasyum açısından da zengindir.

4
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
Çalı KuşuGÜLİNmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Biçimsel olarak narı andıran bir görüntüye sahip. Aklımızda kalanlar listesine eklenmesi şart, mekânın sınırlılığı söz konusu olunca

GÜLİN
Üye

gel beni ye diyor 🙂

mustafa
Üye

Değişik bir meyve iştah acıcı duruyor.