Merhaba popzingiller. Firma isimi vermek istemem bir market zinciri uygun fiyatlı Bonsai satışı yaptı. İki tane aldım. Çocukluğumdan beridir hayalim aslında minyatür ağaçlar yetiştirmek. Evimde çeşitli çiçekler mevcut fakat Bonsaim yoktu sonunda oldu.

Ben aslında tohumdan itibaren, bir çocuğa bakar gibi yetiştirip büyütmek istemiştim bonsai mi fakat bazı nedenlerle başarılı olamadım. Bir ağaca ulaşmanın,tohumdan ağaca ulaşmanın kolay yollarını aradım. o dönemlerden kalma bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

Tohumdan ağaca giden yol gerçekten zahmetli ve çetrefilli. Bu nedenle ulaşabileceğim en basit materyalleri seçmeye çalışmıştım. Nedir bu tabi ki hepimizin evinde bulunan limon. Salataya katıp umursamadan attığımız limon içerisindeki çekirdek.

1. Olarak evimizdeki limon içerisinden gözümüze en güzel olan çekirdeği seçmeliyiz.

2. Olarak seçilen bu limon çekirdeğimizin dışını limon parçacıkları var ise arındırmalıyız.

3. İşlem kaynar olmayan(sonuçta limon çekirdeği canlı) ılık mı ılık bir bardak su içerisine bu temizlediğimiz çekirdekleri atmalıyız.

4.Bir gün bekle. Bir gün bu suda bekletmemizin amacı, çimlenmesi, sudan besin olması değil. Limon çekirdeğinin dışında, limon embriyosunu koruyan dış kabuğun kolay soyulur hale gelmesi. Bir gün geçtikten sonra eğer dış kabuk, iç çekirdek materyaline zarar vermeden soyulabilecek kıvama gelmiş ise bu kabuğu dikkatlice soyarak çıkartın.

5. Limon çekirdeği artık çıplak. Lise ya da ilkokul bilgilerimize dayanarak, bu soyulmuş çekirdeği iki pamuk arasına koyun(tavsiyem bir çekirdekle çalışmayın, çünkü soyma işlemi esnasında mutlaka bir kaçına zarar veriyoruz, bir kaç tane ile çalışın) pamuğu ıslatın, su seviyesi vıcık vıcık olmayacak, çok kuruda olmayacak.

İşlemler bu kadar, eğer başarılı olduysanız, 10 gün sonunda limon filizlerini göreceksiniz ve bu filiz bebek gibi büyüyecek. ilk kök ve yaparak oluşumdan sonra çiçek toprağı doldurduğunuz saksı içerisine yerleştirme işlemine hazır olacak.

Yerleştirme işleminde dikkat edilmesi, delik açalım içine gömelim değil. İlk yaprak yukarı bakacak, ilk kök toprağa gelecek şekilde yerleştirin ve yaprağı örtmeden üzerine toprak koyun. Spreyiniz var ise püskürtme suyla biraz ıslatın. Hepsi bu kadar.

Sonrası tamamı ile size kalmış. isterseniz çok özen göstermez(özenden kasıt sulama, gübreleme değil, bonsai haline getirme süreci) kocaman ağaç olmasını izlersiniz. İsterseniz bakım yapar belirli zamanlarda budayarak, minik bir bonsai olmasını sağlarsınız.

16
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
HalilCanZEHRA YEKREKHüseyin ÖzerMaydoganİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayşe
Üye

Ben de armut çekirdeğinden denemiştim. Filizlendi. Toprağa diktim. 10 cm kadar büyüdü. Sonra kurudu. Olmadı maalesef. Limonla deneyebilirim.

Çalı Kuşu
Yazar

Muazzam görünüyor kesinlikle deneyeceğim. Peki zamansal olarak dikkat etmemiz gerekir mi, mevsimsel olarak?

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Eline sağlık

Süleyman Turunç
Üye

çok güzel bir bilgesin

Nasibe Avcı
Üye

Hayırlı olsun istediğiniz gibi olur umarım