Daha öncesinde mücadeleler başlasa da Türk milli mücadelesinin başlangıç tarihi gazi paşanın Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Gazi paşa ve heyeti önce Amasya Genelgesi sonrasında ise Erzurum ve Sivas kongreleriyle halkı bilinçlendirmişti. Nihayet 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Büyük Millet Meclisi açıldı. İki İnönü savaşıyla başarılar kazanan milli ordu 1921 yılında Kütahya Eskişehir savaşlarıyla büyük bir yenilgi alsa da Sakarya savaşıyla hem Yunan’a hemde makus talihine dur demişti. Bir yıllık hazırlıklardan sonra 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük taarruzla Yunanlılar 15 günde İzmir’den denize dökülmüştü. Yeni hedef boğazlardı ve Türk ordusu boğazlarda bekleyen itilaf güçlerinin karşısındaydı ancak ne bizler nede itilaf güçleri 1914 yılından beri süren bu savaşı devam ettirme niyetinde değildi en sonuna kadar direnen İngiltere’de pes etmiş Bursa’nın Mudanya kasabasında ateşkes imzalanmıştı.

Öncelikle şunu unutmayalım bizler Mondros gibi bir ateşkes imzalamış cihan harbinin mağlup devleti olarak Sevr’inde dayatıldığı bir devlettik ancak bizler Sevr antlaşmasını kabul etmedik ve gerek subaylarımız gerekse halkımız milli bir mücadeleye girişerek zaferle sonuçlandırmayı başardılar.

Arkadaşlar sizler için Lozan’a giden yolu kısaca anlattım Lozan’ın maddelerine girerek sizleri sıkmak istemem bunun için yakın tarihimizin en önemli antlaşması olan Lozan Barış Antlaşması ile ilgili ayrıntıları merak eden arkadaşlar Taha Akyol’un Lozan antlaşması belgeseline ulaşmak için aşağıdaki videoyu seyredebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=rkCR8UgpD5I

16
like
5
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Eyüp karataşÇalı KuşuReha Karakayayellowredmuhammetyigit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Lozan’ı bir mağlubiyet olarak kabul edenler açıp bi Sevr Antlaşmasına göz atsınlar. Tarih sahnesinde sanki hiç var olmamışız gibi olacaktı. Ruhları şad olsun bu ülke için kanla başla mücadele edenlerin.

turuncumavi
Üye

Bunu aslında anlamayanlar okusun

Eyüp karataş
Üye

İyi bir bilgi

Çalı Kuşu
Yazar

Tarihi yaşayarak yazanların dışında mutlâk bir tarihten söz edilemeyeceği âşikâr. Emeğinize sağlık efendim faydalı bir içerik gerçekten de.

Reha Karakaya
Yazar

Güzel ve net bir anlatım elinize sağlık.