Löve2D, Lua dili ile oyun geliştirmeyi kolaylaştıran bir framework’tur. Öncelikle, L2D’yi love2d.org adresinden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyanın içerisinde love.exe uygulamasının bir kısayolunu masaüstünüzde bulundurmanız tavsiyemdir.

Bununla beraber, kod yazmanızı kolaylaştırmak için birçok farklı metin editörü kullanabilirsiniz. Kişisel olarak Atom Text Editor’u tercih ediyorum. Ücretsiz ve kullanışlı olması yanı sıra tek sorunu Lua dili için ek bir paket indirmeyi gerektirmesidir. Bununla birlikte TextMate, Notepad++ veya sadece Microsoft’un standart not defterini kod yazarken kullanabilirsiniz. İleri düzey programlamada kodunuzu daha okunur hale getirmek için “sözdizimi vurgulama” özelliğine sahip bir metin editörü indirmenizi tavsiye ederim.

İndirmeler tamamlandığında ve masaüstünüzde bir love.exe kısayolu oluşturulduğunda, main.lua isminde bir dosya oluşturunuz. Bunu yapmak için bir metin belgesi oluşturup uzantısını .lua yapmanız gerekmektedir. Bunun nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz. Proje klasörünüzün içerisinde daima bir main.lua bulunmak zorundadır. Bu dosya, kodunuzun büyük bir kısmının yazılı olacağı dosyadır.

Tüm hazırlıklar bittiğinde, L2D projelerinin temelini oluşturalım. Bu temele “iskelet” denir ve her L2D projesinde bulunması gereken 3 temel fonksiyon içerir. Bunların ne olduğunu inceleyelim.

>>> love.load()

Bu fonksiyon içerisinde bulunan kod, program yüklendiğinde bir defa çalıştırılır ve bir daha bu koda dokunulmaz. Dolayısıyla programda tekrarlanmayacak olan her şey burada yapılır.

>>> love.update(dt)

Bu fonksiyon program çalıştığı sürece tekrarlanır ve matematiksel işlemler bu bölümde yapılır.

NOT: “dt” parametresinin ne olduğunu bir sonraki bölümde anlatacağım.

>>> love.draw()

Bu fonksiyonda matematiksel işlemler yapılmaz, love.graphics altında toplanmış olan tüm grafik işlemleri (ekrana yazma, çizme) burada işlenir.

>>> end

Her Lua fonksiyonunun sonunda bir end bulunur. Fonksiyonun içeriği, tanımından end’e kadar yazılan tüm koddur. Yani, yukarıdaki 3 fonksiyondan oluşan iskeletimizi yazdığımızda kodumuz şöyle gözükecektir (main.lua dosyamız içerisinde):

Fotoğrafta görülen metin editörü Atom Text Editor’dur.

Şimdi, eğer proje klasörünüzü (main.lua’yı barındıran klasör) love.exe veya love.exe’nin kısayoluna sürüklerseniz; temiz, siyah bir ekran sizi karşılayacaktır.

Bu ekran, ileride yaratıcılığınızı konuşturduğunuz tuvaliniz olacaktır.

1
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
  Abone ol  
Bildir