Yukarda saçma sapan bir şey yazıyor. Yazım hatası değil, kelimelerin içindeki harflerin yerleri farklı ama siz yazıyı  okudunuz. Yoo okuyamadık demeyin çok kötü ters köşe olurum.

bir ignliiz üvnseritsinede ypalaın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. öenlmi oaln brincii ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyş. ardakai hfraliren srısaı krıaşk oslada ouknyuorumş. çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btün oalark oykuorumuşz. 

Yapılan araştırma bu şekilde ve bu metinde duyuruldu ilk olarak, bu yüzden metni direk olarak aldım. (uludağ sözlük) Ben en azından orada denk gelmiştim ilk olarak. Başka yerlerde de araştırmanın detaylarını okudum daha sonra.

Gerçekten beynin muazzam bir çalışma sistemini gösteren bir olay bu bana göre. Harflerin farklı yerlerde olmasına takılmadan beyin yazıyı okuyup geçiyor. Asıl merak ettiğim bunu nasıl keşfettiler.

Biliyorsunuz tarihte pek çok keşif tesadüfle olmuştur. (Tesadüfle keşfedilen şeyler diye bir fanzin yapılabilir, yazarlar görev başına) Çok büyük buluşların altından bile çok küçük tesadüfler çıkabiliyor. Burada da acaba bir kaç yazım hatasından sonra, bakalım hepsini yanlış yazsak okuyabilecek miyiz? diye mi düşündüler, bilmiyorum. Ama ciddi manada şaşırtıcı bir olay bana göre.

Aslında bu yazının tamamını karışık harflerden yazmayı da düşündüm ama karışık yazmak normal yazmaktan çok daha zor (isterseniz deneyin) Hangi harfi kullanmıştım hangi harfi kullanacaktım derken ortalık iyice çorba haline geliyor. Yine de yorumlarınızı karışık yazarsanız okuyup okuyamadığımıza bakabiliriz.

Bugün salı, ve cuma’ya çok var, umarım güzel bir hafta geçiririz.

8
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözErcanhebun dalmışyellowredMünevver Buse kılıç Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Münevver Buse kılıç
Üye

Şaşırtıcı denedim oleymis hem beyin cimlastigi oluyor

mustafa
Üye

Bunu daha önce sosyal medyada okumuştum. Hatırlatma için teşekkürler.

Çalı Kuşu
Yazar

Hızlı okuma tekniği de bir noktada beynin bu özelliğinden ileri geliyor kanâ’atimce.

Maydogan
Üye

Evet çok rahat okunuyor yazının tamamını öyle yazsaydınız okunurdu büyük ihtimale