Temmuz ve Ağustos ayı boyunca kızıl gezegen 2003’ten sonra Dünya’ya ilk kez bu kadar yakın olabilecek. Çıplak bir gözle görülebilecek ve daha parlak olacak. En parlak olacağı tarihin ise 31 Temmuz Salı günü olacağı belirtildi.

2003 yılında 60.000 yıldır görülebilen en parlak konumuna ulaşmıştı. Normalden iki kat daha büyük ve altı kat daha parlak bir görünüm sergilemişti. Dünya’ya en son M.Ö. 57617 yılında o kadar yaklaşmıştı. Dünya’ya uzaklığı en yakın olacağı tarih 2279 yılında gerçekleşecek. Bu tüm zamanların en yakın konumu olacak. (55.651.000 km)

Kendi yörüngeleri boyunca yaptıkları yolculuklar, Dünya ile Mars arasındaki mesafeyi çok farklı kılabiliyor. Gezegenler, yörüngelerinin zıt uçlarında olduklarında, iki gezegen fazlaca uzak. 15-17 yılda bir ise, yörüngeler birbirlerine yakın oluyor. 2003 kadar yakın olamasa da Mars’ın yörüngesi sadece 35.800.000 mil uzaklıkta (57.700.000 km) olacak. Gök bilimci Dean Regas, “Mars çıplak gözle kolayca görülebilir. Aslında bunu kaçırmakta zorlanacaksınız. Güneş battıktan sonra güneydoğuda yükselen parlak turuncu bir fener gibi görünecek. Neredeyse Venüs kadar parlak olacak. Jüpiter’den ya da herhangi bir yıldızdan daha parlak olacağı kesin. Önümüzdeki iki ay boyunca görülebilecek.” dedi.

Çoğu zaman daha uzak olan Jüpiter, büyüklüğü nedeniyle Mars’ı gölgede bırakıyor. Venüs gökyüzündeyken daima en parlak nesnedir; fakat Jüpiter genellikle, gökyüzündeki en görünür gök cismi olarak yerini alır. Ancak, Temmuz ve Ağustos aylarında Mars gündemde olacak. 31 Temmuz Salı ise gün doğumu öncesindeki saatlerde en parlak olması bekleniyor. Bu gözlemi kaçırmayın. Sonuçta Mars’ın bu yakın çekimi bir dahaki sefere 2035’te başlayacak. Regas şunu da ekledi: ”Bu olay bir daha gerçekleşene kadar belki de Mars’a insanları göndermiş olacağız.”

9
like
3
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Melisa AvciHadiOrdanyellowredTriskacocudecoder Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Kacirmamam gerekiyor çünkü bir dahaki seferini yaştan dolayı göremem

Çalı Kuşu
Yazar

“Görebilir miyiz?” işte orası tam bir muamma.Bu arada özlettin bu tür yazılarını Sıla????

okan88
Yazar

Umarım görebilirim. Eline sağlık Sıla. Fotoğraflayabilen olursa sitede paylaşsın forum kısmında 🙂

onur.tskn
Üye
onur.tskn

Yaklaşık 10 sene önce merkez üssü Niksar’da güneş tutulması gerçekleşmişti. İlk o zaman Mars’ı net görebilmiştim. 🙂

Fatih
Yazar

Kaçırır mıyım hiç ? Fotoğraflamaya bile çalışırım.