Mars Güneş Sistemimizdeki en dünya benzeri gezegen. Ancak Mars’ta insan yerleşimi için hayatı zorlaştıran büyük bir problem var ve bu onun atmosfere sahip olmaması.

Gezegenin etrafında hala çok ince bir atmosfer var; ama Dünya’daki kadar yoğun değil, yüzde birinden daha az. Atmosfere güç kazandırmanın bir yolu, daha fazla karbondioksit salmaktır ve bilim adamları Mars buzullarında ve kayalarında sıkışıp kalmış olduklarını biliyorlar. Ne yazık ki, yeni bir çalışma bu CO2’nin kilidini açmanın daha ilginç yollarından birinin muhtemelen iyi bir şey yapamayacağını ortaya çıkardı.

Kızıl Gezegenin atmosferine daha fazla CO2 pompalamak için önerilen yöntemlerden biri, gezegenin kutuplarını bombalamaktır. Bu, gezegenin kutuplarındaki buz kapaklarında tuzağa düşmüş olan CO2’nin salımına yol açacaktır. Ancak Nature Astronomi’de yayınlanan yeni araştırmalar salınacak olan CO2 miktarının, gezegenin atmosferik basıncını arttırmak için yeterli olmayacağını göstermektedir.

Araştırmacılara göre, eğer tüm CO2’yi gezegenin buz örtülerinden serbest bırakmayı başarırsak bu sadece atmosferi Dünya’nın yaklaşık yüzde 1,2’sine çıkaracaktı. Dahası, eğer insan bir şekilde CO2’yi Mars’taki tüm malzemeden arındırmak için bir yol icat etseydi (ki bu aslında imkansız) bu sadece atmosferi Dünya’nın yüzde 6,9’una kadar artıracaktı.

Terraforming -yani dünyalaştırma, insanların üzerine yerleşebilecek kadar rahat bir gezegen yapmak- bilim kurgu tarafından uzun zaman önce popüler hale getirilen bir kavram olsa da Mars gibi gezegenleri dünyalara dönüştürebilmek için hala uzun bir yolumuz var.

Dünyalaştırma hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

11
like
3
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Murat SiyliGülsüm ApişIce coldİbrahim dereköyAhmet Boztürk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Mars’ta insanoğlu için bir yaşam alanı oluşturmak şuan için imkansıza yakın gerçekten, ama gelecek neyi getirir bilemeyiz.

Murat Siyli
Yazar

Dünyayı mahvettik bari Marsa ellemeyelim

Gülsüm Apiş
Üye

Ben inanmıyorum insanın uzaya bile gittiğine

Ice cold
Üye

Cok ilginc bir fikir aslında. Atılsa ne olur diye cokta merak ediyorum

mustafa
Üye

Amerika’nın çok değişik projeleri var diye okumuştum.Seralar filan kurup içinde insanları yaşatacaklardı.Yakın zamanda görürüz gibi…