İnsanlığın Mars‘a gitmesi, bu kuşağın göreceği en büyük uzay projesidir. İnsanları başka bir gezegene götürmek cesur bir çaba ve bu çaba cesur ayrıntılara sahip. Bu ayrıntılar, insanlı bir göreve başlamadan önce halledilmelidir.

En belirgin olanı insanları, gıda ve diğer malzemeleri taşıyan uzay araçlarını inşa etmektir. NASA’nın Mars misyonu, aynı zamanda güneş sisteminin geri kalanına bir atlama noktası olarak hizmet edecektir. Bu, ilerde bir uzay istasyonunun inşasını da gerektirir.

Uzay araştırması sembolik bir ön yargıdan daha fazlasıdır. Mars’ta kalmak ve bir koloni kurmak istiyoruz. Tabii ki nihai plan, Mars’ın terraformudur; ama bunu başarmak -eğer mümkün ise- binlerce yıl sürebilir.

NASA Başkan Vekili Robert Lightfoot‘a göre küçük adımlarla başlamalıyız ve Mars’ta ya da herhangi bir yerde hayatta kalmak için güvenli bir hava kaynağı bulundurmamız gerekiyor.

NASA’nın 2014’ten bu yana planları vardı. MOXIE olarak bilinen deney, Mars atmosferinde bulunan bol miktarda karbondioksit gazının kullanılmasını (%95) ve oksijene dönüştürülmesini içeriyor. Dönüştürülen oksijen daha sonra harcanabilir, nefes almak için kullanılabilir, ayrıca Dünya’ya dönüş uçuşları için roket yakıtı yapılabilir.

Bu sizlere şu anda bilim kurgu gibi gelebilir ancak laboratuvar deneyleri bunun mümkün olduğunu gösterdi bile. Bu yüzden Mars 2020 görevi çok önemli. Araştırmaları yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Bir sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

10
like
2
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
HalilCanHüseyin Özermuhammed altunkayNakmustafaSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Mars’ta ufak yaşam alanları kurulabilir ancak sadece araştırma amacı ile bu yapılır. Çok ciddi kum fırtınaları ve doğa olaylarının yaşandığı bir çölde insanların yaşaması için çabalamak mantıklı değil bence ve ben bu tarz çabaların sadece güç gösterisi olduğunu düşünüyorum. Bir çölde insanlar neden yaşasın yahu? Neyse güzel bir yazı olmuş ama 😊

HalilCan
Üye

Helal olsun onlara

Hüseyin Özer
Yazar

Çok güzel İçerik olmuş Eline sağlık.

muhammed altunkayNak
Üye

YOK ARTIK

mustafa
Üye

Ben bunların yapılabileceği pek düşünmüyorum. Şu anki teknolojilerin yeterli olacağını pek düşünmüyorum.