Elon Musk ve Uzay yönetimi

Texas,

Texas’taki Southwest (SXSW) festivalinin 2018 Güneyinde, 11 Mart’ta, Elon Musk , SpaceX’in ilk “gezegenler arası gemi” sini 2019’un ilk yarısında göndermeye karar verdi.

Misk, saldırganı ile bilinir – kendileri bir yenilikçi olarak onun sersemliğinin bir işlevi olan zaman çizelgeleri – “çılgınca iyimser” demenin iyi bir yolu. Sonuç olarak gözlemciler, Musk’ın projeyi zamanında gerçekleştirme kabiliyetine tam bir inançla başlangıçtaki zamanın bir güvensizliğini bir araya getiriyor.

Musk, her şeyden önce, PayPal, Tesla, SolarCity, SpaceX ve Boring Company gibi endüstrinin yıkıcı güçlerini kurdu. Bu şirketlerin herhangi birinin kurulması tek başına tarihi bir başarıyı temsil etmektedir. Hepsini tek bir Müfredat Vita’ya yerleştirebileceğini ve insanları dinlemeye başladıklarını düşünüyorum.

Önemli olan Musk’ın söylemek istediği şey, üç aylık araç üretim tahminleri gibi sıradan detaylarla sınırlı değildir (gerçi bunu vurguladığını itiraf etmesine rağmen ). Bunun yerine, yapay zekânın insanlık için yarattığı tehlike, bir simülasyon da yaşadığımız ihtimal ve Birinci Dünya Savaşı’nın kaçınılmazlığı gibi büyük konular üzerinde durmaktadır.

Bundan on yıl önce, insanları Kızıl Gezegene güvenilir bir şekilde alabileceğimizden emin değildik. Eğer Musk haklıysa, bu olaydan sadece bir kozmik göz kırpması içerisindeyiz onun tahmini biraz kapalı olsa bile.

Fakat oraya ulaşma bilimi bir şeydir; Orada yaşam nasıl görünebilir aslında,toplumun orada nasıl yaşayabileceği başka bir şeydir. Musk iki konuyu tartıştı.

Marsta yaşam

“Musk, bir milyon insanın Mars’taki bir insan kolonisini, tabii ki, öncül, yetenekli ve korkusuz öncülerden oluşan cesur bir dizi ile ön plana çıkardı.Mars ilk giden insanlar için çok daha tehlikeli olacak. Bu, Shackleton’un Antarktika kaşifleri için reklamı gibi okunuyor: Ölmek zor, tehlikeli, ve yaşamakiyi şans. Hayatta kalanlar için heyecanlı”

Kesin olan şey, Kızıl Gezegenin ilk sömürgecilerinin, gezegenler arası yönetimin incelikleri hakkında kolektif kan basıncımızı yükseltmesidir. Daha acil endişeler elbette olacak; Medeniyetin dayanıklılığı değil, hayatta kalma kaygıları, Mars bu öncülerin zihnini işgal edecek.

Elon Musk’ın (200 bin dolarlık bir kafa) standardından bile, insanlara oraya varmaları için izinler v.s, oraya gönderilmeleri inanılmaz derecede pahalı olacaktır. Ve bu bir turizm gezisi olmayacaktır. Hayatta kalmak için gerekli olan tüm altyapıyı inşa etmek zorunda kalacaklar.

Yolcuların ilk dalgası, hava, su, yiyecek, barınak gibi en temel koşulları sağlamaya odaklanacakken, bir sonraki dalga bu koşulları geliştirmek için uzmanlık ve yaratıcılıktan faydalanacaktır. Bu mühendisler, bilim adamları,doktorlar ve teknoloji Mars’ ı gerçek yaşanabilir bir hale getirmek için çalışacaklardır.

Fakat sömürgeci nüfus arttıkça, koloniler muhtemelen gezegenimizin büyük şehirlerine benzemeye başlayacaklardır. Sömürgeciler den bir New York ya da Tokyo’nun çeşitliliklerini beklemeyecek olsa da, Antarktika karakolundan daha fazla hizmet beklemeye başlayacaklar.

Kısa süre sonra, zorunlu personel muhtemelen ardı ardına zengin turistlere,girişimcilere, ekonomik göçmenlere, oportünistlere ve suçlulara yol verecektir.

Bu, gelecekteki olası bir olaylar dizisi için özellikle kasıtlı bir bakış açısı değilse, bu değerlendirmenin, kolonizasyonun, kişisel ajans ve eylem özgürlüğünün medeniyetin en büyük başarıları arasında olduğuna inanan bir baş yönetici tarafından yönetilen bir Amerikan şirketi olan SpaceX tarafından desteklendiğini varsayar.

Tabii ki, Musk’ın vizyonunun kaçınılmaz olduğuna inanmamak için bir sebep yok.

Diğer Uzay Yarışçıları

Musk’ın kendisi bile SpaceX dışındaki şirketlerin bu yeni gezegeni kolonileştirmek için yarışması gerektiğini öne sürüyor. Ama Musk neden Mars’ta bir şirket rekabeti öngörüyor? Uzay uçuşu, yakın zamana kadar, ulus devletlerin münhasır bir münasebeti olmuştur bu misyonları donatmak için gerekli olan büyük kaynakları tahsis edebilecek kadar büyük varlıklar

SpaceX, motive olmuş ve yetenekli bir lider tarafından yönetilebilir,ancak şirketin son 12 yılda sahip olduğu düzinelerce kurum ve bireysel yatırımcı tarafından güçlendirilmiştir. Bu tür bir finansman, özel ekiplerin kaynakları,performans için katı zaman çizelgeleri ve ulaşılabilir çıkış stratejileri edinmesini gerektirir.

Ancak SpaceX ve rakipleri şehirdeki tek oyun olmayacaktır.

Çoğunlukla, ulus devletler, fon yaratma ve performans kriterleri ile karşılaştırmalı olarak engelleniyor. Demokratik toplumların idaresi, vergi gelirlerinin yüzde 25’ini uzay araştırmalarına adamaktan neredeyse hiç beklemiyor. Örneğin, NASA’nın 2017 bütçesi bütçesi (Mars araştırması bir yana) 19.3 milyar dolar veya ABD federal bütçesinin yüzde 0,5’i idi.

Bazı gözlemcilere göre, Çin’in uzay programı bütçesi yaklaşık 3 milyar dolar veya ulusal bütçenin yüzde 0.1’inden az. Bununla birlikte, Çin, gerçek yatırım rakamlarını çarpıtan özel sektör ve devlete ait işletmeler arasındaki uygun bir belirsizlikten yararlanmaktadır. Batılı ulusların aksine, Çin kendi özel sektörüne inovasyon yapmakta ve ulusal vergi gelirinin bol gücü ile bir tomurcuklanan yerli şirketi ödüllendirmektedir.

Çin’in Kendini Nasıl Beslediği Nasıl Bir Süper Güç Geleceğini Arcdigital.media Nasıl Sağlar?

Elbette, ABD ve Çin uzaydaki tek katılımcı değil. Rusya, AB ve son olarak Hindistan, gezegenler arası aşamadaki tüm oyunculardır.

Rusya uzun vadeli bir yarışmacı olmak için mücadele edebilir. Bu, uzmanlık eksikliğinden kaynaklanmıyor her şeyden önce, bizi uzaya fırlatacak ilk toplumdu. Yine de uzay programı bir devlet teşebbüsüdür ve hükümet sistemi değişmedikçe ve böyle bir şey değişmeden devam edecektir. Rusya’nın bütçesi orantısız olarak petrol ve doğalgaza bağımlı. Yine de bu gelir akışları, yeni petrol ve gaz kaynaklarının ortaya çıkması ve fosil yakıtlardan uzaklaşan küresel hareket ile tehlikeye girmektedir. Dolayısıyla, Rusya’nın uzun mesafe boyunca uzayda rekabet edebilme yeteneği büyük ölçüde hükümetinin gelir kaynaklarını çeşitlendirmesine bağlıdır.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), kağıt üzerinde NASA ve SpaceX ile rekabet edebilecek en yetenekli varlıktır. Bu, en son Rosetta Comet 67 P / ChuryumovGerasimenkobir aracı gönderebilecek için hırslı ve kısmen başarılı girişimi Uluslararası Uzay İstasyonu, Mars Express uzay ve önemli katkıları sorumlu 22AB üyesi ülkelerin oluşturduğu bir ortaklıktır Dünyadan 300 milyon milötede. ESA, sadece bilimsel olarak değil, bürokratik olarak da dikkate değer atılımlar gerçekleştirebilir.

Bu arada, ABD, Rusya, Çin ve AB gibi tüm uzaya yüklerini göndermeye çalışan vardı, Hindistan başarıyla sadece 74 milyon $ için bir Mars uzay aracı başlattı.

Aynı zamanda, bir ulus-devletin mevcut tüm kaynaklarıyla nesnel bir ünsüze ulaşma kapasitesinin bir vasiyeti de vardır. Hindistan’ın Mars misyonu, Warner Brothers’ın aynı yıl piyasaya sürülen 2013 uzay filmi Gravity’yi üretmesinin maliyetinden daha azına mal oldu.

14
like
2
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Sinan ParlakIce coldyellowredVedat Yılmazali yunus önen Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Canımız bile emanet iken bize ait olmayan gezegenlere karşı bu sahiplenme hissi ne anlamsız ne iğreti

Popüler Fanzin
Yönetici

Biz dünya’yı bitirmek için uğraşırken adamlar uzayı paylaşıyorlar.

demir.demirgil
Üye

Yıldızlara isim verip satın bile alabiliyorsunuz, çok da şaşırmadım 😀

Sinan Parlak
Üye

Mars’ta insan kolonisi kurmak için 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan yolculuğa 100.000’den fazla insan başvuru yaptı.

Ice cold
Üye

Yine bize pay yok