Mars’ta koloni kurma planları, beraberinde uzayda üreme nasıl olacak sorusunu getiriyor. Peki uzayda üreme mümkün olsa bile, dünyadakinden farklı koşullarda büyüyecek olan çocuklar tıpkı bizler gibi mi olacaklar?

Varoluştan bu yana insanlığın 3 temel ihtiyacı var; beslenme, barınma ve neslini devam ettirebilmek için üreme. Eğer Elon Musk’ın Mars için planları başarılı olursa, Mars’a yerleşecek koloniler beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

İlk Marslı kolonistler, çoğaltma hakkında iki kez düşünmek isteyebilirler. Her ne kadar Mars’ın gelecekteki astronotlarının karşılaştığı en acil sorun gibi görünmüyor olsa da, 10 yıl içinde başlatılmayı hedefleyen bir keşif, çocuk sahibi olma yolunda önemli  bir biyolojik etken sayılabilir.

Mars kolonisinde bulunan kişi sayısını artırmak için insanların üremesi gerekecek. Ancak dünyadan farklı koşullara sahip olan Mars’ta çocuk yapmak ve yetiştirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Donma sıcaklığı, ince atmosferi, düşük yer çekimi ve diğer tehlikeleri ile Mars, çocukları yetiştirmek için pek elverişli bir yer değil.Doktorlar, insanların gebe kalmalarına ve Mars’taki daha az yer çekiminde doğum yapıp yapamayacaklarını bilmiyorlar.

Mars’ta ortalama hava sıcaklığının -60 santigrat derece olması, ince atmosferi nedeniyle dünyaya kıyasla daha fazla radyasyon alması, sperm hücre sayısını önemli derecede etkileyecektir. Ayrıca bu koşulların beyin hücreleri ölümü veya çeşitli kanserlere neden olma riski de söz konusu.

Bir diğer sorun ise Mars’ta yer çekiminin, Dünya’dakinin yaklaşık 3’’te 1’i olması. Yer çekimi nedeniyle yaşanan fizyolojik değişimler, görme bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Mars One’ın başhekimi Dr. Norbert Kraft, “Kesinlikle hayvanlarla başlayıp, hamileliğin öncelikle hayvanlarda nasıl işlediğini  göreceğiz” dedi. “Bu sonuçlardan sonra oradan ayrılacağız ve insanların hamileliğini düşüneceğiz.” Ancak, Mars One‘ın öngördüğü gibi, kendi kendini idame ettiren bir sömürge, Dünya’dan yeni insanlara güvenemez. Sonunda, insanlar muhtemelen Mars’ta hamilelikle deney yapmak zorunda kalacaklar . Ve eğer bu yeterince zor değilse, sadece Mars’ta gençleri yetiştirmeye çalışılacağız.

NASA’da çalışan bilim insanı Al Globus, bu konuya tedirginlikle bakıyor. Bazı sorunları teknoloji ile çözebilecek olsak da, yabancı koşullara uyum sağlamak için bebeklerinin genomunu değiştirmek zorunda kalabileceğimizi belirtiyor. Tabii bu durum, bir dizi ahlaki ve sosyal zorunluluğu beraberinde getiriyor. Böyle bir durumda, kolonideki bazı kişilerin üremesine izin verilmeyebilir.

İnsanlığın yıllardır süren uzay çalışmalarında, hep farklı yaşam formları arandı. Eğer uzayda koloni kurma planları gerçekleşirse, CRISPR gen düzenleme çalışmaları ile uzayda bulamadığımız bizden farklı canlıları, kendimiz oluşturmuş olacağız.

Bonus ; 

Popzin ailesi bu konu ile ilgili merak uyandıracak bir film The Space Between Us (Bu Dünyanın Dışında).Ben izledim, çok beğendim. Kısacası konusu Mars’ta doğan bir çocuğun yaşantısı ve dünyaya geldiğinde diğer insanların dünyada yaşamasını sağlayan şartların çocukta yan etki yaparak kalp büyüme hastalığına yakalanması. Ayrıca Dünya’ya ilk geldiğinde siyah geniş gözlüklerle gözleri korunmuştur, çeşitli kan testleri yapılmıştır. Ama çocuk bu testlerin sonucu belli olmadan laboratuvardan kaçtığı için filmin sonuna doğru çok kötü duruma gelir. Sağlığına kavuşması için filmin sonunda Mars’a geri gönderilir.

Kaynak;

Space.com

Shiftdelete.net

9
like
2
love
4
haha
3
wow
0
sad
0
angry
21 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
mustafaMuhammet YiğitReha KarakayaGülsüm Apişyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
EMIN ALTINTAS
Yazar

Çok iyi bir konu ????

slmntpc
Yazar

aklıma hiç gelmeyecek bir şeydi şaşırdım görünce 😀

Çalı Kuşu
Yazar

Nedense yedi yaşam filmini hatırladım.Yine ürktüm

mustafa
Üye

Niye olmasın olmaması için bir neden yoktur herhalde.