Bologna Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden gökbilimciler yaptıkları araştırmalar sonucunda Kızıl Gezegen’de sıvı halde bir su gölü buldular. Uydu verilerine göre su; bir buz yüzeyinin altında görünmekte. Araştırmacılar bu buz yüzeyini araştırmak için bir radar kulandılar ve edinilen bilgilere göre göl yaklaşık yirmi kilometre uzunluğunda.

Mars Express uydusu radar aracını programladıktan sonra radar sinyallerini buzun yüzeyine gönderdi. Alet; bölgede radyo dalgalarının durumunu ölçtü, sonra uydu bu bilgiyi Dünya ‘ya gönderdi ve buz yüzeyinin altındaki durum hakkında fikirler edinildi. Profesör Roberto Orosei liderliğindeki ekip, bilim adamlarının ilk kez uzun bir süre boyunca Mars’ta sıvı halde kalabilen bir su gölü bulduğunu söyledi. Kızıl Gezegen’deki hava koşulları düşünüldüğünde Mars’ın başka bir noktasında suyun sıvı kalmasının çok zor olduğu söyleniyor.

Orosei, New Scientist’e verdiği demeçte; Mars’taki kalsiyum, magnezyum ve sodyum tuzlarının bir kombinasyonu sonucunda, suyun donma noktasının azalabileceğini ve bu durumun da gölün sıvı bir şekilde kalma olasılığını açıklayabileceğini söyledi. Ayrıca Orosei; Mars’ın hala bulunmayı bekleyen diğer gizli su kütlelerine sahip olabileceğini belirtti.

Sıvı su Mars’ta yaşam ve gelecekteki insan yerleşimleri için büyük etkilere sahip olacaktır. Belki bir kaynak olarak kullanabilir ya da belki de uzaylı yaşamı hakkında keşfedilmemiş ipuçları verir.

17
like
2
love
0
haha
3
wow
0
sad
1
angry
14 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Gülsüm ApişKrcelfTriskacocuyellowredAhmet Boztürk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bir sonraki yorumumu belki de Mars’tan yaparım kim bilir:)

Betül Tantalkaya
Üye

Aslında bilmemiz gerekenden çok daha azı yansıtılıyor bizlere…

Yavuz selim dağlar
Üye

Dünya bitti 200 yıla marsı da kuruturuz belki de boşuna uzaylılara suç atıyoruz gerçek istilacilar biziz 🙁

mustafa
Üye

İyi göl bulundu ise yarın hemen tası,tarağı toplar Amerikalılar yerleşir sonrada oranında sonunu da getirirler insanlar.Bıraksınlar böyle haberleri de bari evreni rahat bırakalım.

Sinan
Yönetici

Artık inandırıcı gelmiyor. Belli yani Mars’ta bir şey yok. Yaşanılmaz Mars’ta. Vakit kaybedileceğine diğer gezegenler incelense keşke.