Mars’ta nefes almanın bir yolunu bulamazsak, tüm kolonizasyon planlarımızın amacı nedir?

Siyanobakteriler kızıl gezegendeki sürekli oksijen kaynağı için yeni bir umut olabilir! Bu bakteri ailesi karbondioksiti emer ve Dünya’nın rağbet görmeyen ortamlarında oksijen boşaltır. Geçtiğimiz cuma günü bir araştırmacı ekibi, küçük organizmaları Mars’ta insan yaşamı olasılığına bağlayan yeni bir çalışma yayınladı.

Fotosentezi hatırlıyor musunuz? Bitkiler ve diğer organizmalar güneş ışığını enerjiye dönüştürür. Siyanobakteriler de enerji üretmek için fotosentez kullanırlar, ancak çok daha az güneş ışığına sahip koşullarda dahi bunu yapabilirler. Aslında, bilim adamları okyanustaki en derin alanlarda gelişen bir siyanobakteri buldular.

Fotosentez işleminin önemli bir parçası kimyasal klorofildir. Çoğu bitki ve organizma, görünür ışığı klorofil kullanarak enerjiye dönüştürür. Araştırmacılar, siyanobakterilerin kızıl ötesi ışığı enerjiye dönüştürmek için özel bir klorofil türü kullandığını bulmuşlardır. Çok çok düşük ışıklı ortamlarda yaşayabiliyorlar. Ekipten Jennifer Morton, basın açıklamasında şunları söyledi: “Bu çalışma, fotosentez yapmak için gerekli olan minimum enerjiyi yeniden tanımlamaktadır. Bu tip fotosentez, bahçenizde bir kayanın altında bile olabilir.”

poj_me_ud_lat_z_marsu_novou_zemi_4f0d5c9dd4.jpg

Araştırmacılar, gelecek yıllarda oksijen üretmek amacıyla Mars’a siyanobakteriler gönderilebileceğini belirtti. Mojave Çölü’nde, Antarktika’da ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dış cephesinde yaşayan organizmalar bulundu. Bu yüzden komşumuzun sert koşullarından kurtulmak için oldukça donanımlı görünüyorlar.

Çalışmanın yazarı Elmars Krausz basın açıklamasında, “Bilim kurgu gibi görünebilir ancak uzay ajansları ve dünyanın dört bir yanındaki özel şirketler aktif olarak bu uçurumu, çok uzak olmayan bir gelecekte gerçeğe dönüştürmeye çalışıyorlar. Fotosentez, insanlara Mars’ta hava yaratmak için bu tür organizmalarla teorik olarak kullanılabilir.” diyor.

Artık dünya dışı bir oksijen kaynağında sağlam bir öncülümüz var. Hayallerimizdeki Marslı habitatın zihinsel olarak inşa edilmesine başlandı. Belki bir gün gerçek olabilir, ne dersiniz?

Kaynak

 

6
like
6
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
İlhan DemircanKasim ekimÇalı KuşuyellowredRagıp Çetiner Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İlhan Demircan
Üye

ileride marsa gidilcek gibi duruyo

Kasim ekim
Üye

Guzel bir yazi olmus gerceklesirdd cok guzel olur

Çalı Kuşu
Yazar

Ölümle bir randevu ayarlamaya çalışanlar arasında olduğum için ilgilenmiyorum desem yalan olmaz Sıla. Emeğine sağlık

yellowred
Yazar

Çok farazi

HadiOrdan
Üye

Haklı veya haksız?