Bizce mümkün. Wisconsin Üniversitesi‘ndeki Amerikalı araştırmacılar, çocukların okuma yaparken birilerinin onlara eşlik ettiği anlarda daha çok motive olduklarını onayladılar. Eşlik eden bu isimse, okumayı seven robot Minnie‘ydi.

Kocaman hareketli gözleriyle Minnie adındaki bu küçük robot, Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki (ABD) araştırmacılar tarafından çocukların daha iyi okuma yapmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Science Robotics dergisinde yayımlanan çalışmalarında, bilgisayar mühendisliği bölümünden Bilge Mutlu ve eğitim psikolojisi bölümünden Joseph Michaelis, bu robotun çocukların yanında olduğu anlarda, onların motivasyonlarını arttırdığını ve metinleri daha hızlı kavradıklarını ortaya koydular.

Hello Robot firmasının desteğiyle bir 3D baskı cihazından elde edilen insansı bir robot ortaya çıktı. Tasarımı ise çok basit tutuldu: bir baş ve çocuğun tepkilerine bağlı olarak hareket eden iki göz ve sadece eğitim saatleri içerisinde çalışan bir mikrofon ve kayıt yapan bir kameradan oluşuyor. Etkileşim başlangıcında, robot Minnie çocukla olan iletişimini belirlemek için, bir yüz tanıma algoritması kullanıyor ve bir göz kontağı yaratıyor. Ardından, hafızasında bulunan 25 eser arasından bir tanesini seçmeyi ve yüksek sesle okumayı teklif ediyor. Okumalar esnasında ise, öyküler hakkında sorular soruyor. Ancak günlük dile ait kavrama algoritması donanımına sahip değil ve bu yüzden çocuk robot ile beraber gelen cevap kartlarını göstererek soruları yanıtlıyor. Her yeni seansta robot çocuğa kaldıkları sayfayı hatırlatıyor ve eserin küçük bir özetini yapıyor. İşin güzel tarafı ise, çocuk aynı başlıktan devam etmeye veya değiştirmeye karar verdiğinde, robot sıradaki masalı kişiselleştirilmiş tercihler göre okumayı teklif ediyor. Araştırmacılar uzun deneyler ve gözlemler sonucunda, katılımda bulunan çocukların okumalarında oldukça büyük aşamalar kaydettiklerini ve bundan dolayı da çocukların kendilerini daha rahat ifade edebildiklerini doğruladılar.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Sizce Minnie uzun vadede başarılı olabilir mi, yoksa fiyasko ile mi sonuçlanır? Lütfen yorumlarda belirtin.

KAYNAK

19
like
5
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
25 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
26 Yorum yazarları
Temel UçakEmre EryiğitIce coldEnesDEHA KARAKAYA Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bu bir çözüm mü, bilimsel bir gelişme mi yoksa ciddi bir sorunun ortaya çıkardığı kaçınılmaz bir son mu? Ben bilemedim; ancak kimse okumasa da kendime ve herkese bazense hiç kimseye bıkmadan okuyabilmeyi sevdiğim için şükrediyorum bir kez daha bu yazıyla. Emeğine sağlık Bilge 🙂

turuncumavi
Üye

Bu projede bir Türkün bulunması beni gururlandırdı açıkçası

salla gitsin
Üye

evde olsada bana anlatsa

Muhammet Yiğit
Yazar

Robot Güzelmiş

nazgulbacanagi
Yazar

Masal anlatabilir ama anlatmayı sevemez. 🙂