Meçhul asker mezarı (veya meçhul asker anıtı) herhangi bir ülkenin savaşta ve çatışmada kaybettiği kimliği belirsiz tüm askerlerine ithafen inşa edilmiş bir anıt mezardır. Birçok ülkede bulunurlar ve çok değerli milli yapılar olarak görülürler.Bununla beraber birçok ülke bu mezarları askerler veya silahlı güvenlik güçleri ile korur ve bayraklar ile süsler.

Birinci dünya savaşının sonunda kimliği belirsiz birçok askerin anısında tek bir mezar kurma düşüncesi gelişmiştir. Bu mezarda genelde bu askerlerden birisi bulunur ve diğer askerleri temsil eder.

Bu mezar; bir heykel, tabut, çarmıh veya farklı bir şekilde bulunabilir.

Dünya çapında birçok örneği vardır:

Almanya’da “Neue Linden”da eski bir yapının bulunan bir anıt, Alman ordusunun isimsiz kayıplarını sembolize eder.

Portekiz’de Batalha Manastırı’nda bulunan meçhul asker anıtı.

Amerika’da Arlington Mezarlığı’nda bir mezar. Üstündeki yazının kaba çevirisi “Burada onur içinde bir Amerikan askeri yatıyor, ve sadece tanrı onu tanıyor.”dur.

Ispanya’da “Obelisk” anıtı isimsiz askerlere saygı belirtmektedir.

Türkiye’de Çanakkale Anıtı ve Anzak Anıtı, Çanakkale Savaşı’nda ölen isimsiz Türk ve Anzak askerlerinin onurunda kurulmuşlardır.

Asla kim olduğu öğrenilmeyen askerlerin adına kurulan bu anıtlar, önemli bir göreve sahiptir. Çünkü savaş hakkında ne düşünürseniz düşünün, herhangi bir ülke hakkında ne düşünürseniz düşünün; ailesini ve hayatını geride bırakıp ülkesi için ölmeyi göze alan bir asker, her ne ülkeden olursa olsun saygıyı hak eder.

Askeri o savaşa gönderen hükümet haksız bile olabilir, ama bu o askerin hayatının değerini azaltmaz.

13
like
2
love
0
haha
0
wow
2
sad
1
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Koray CömertSinan Parlakİlkay BozkuşMurat Siyliahmet çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

En güzeli ve en değerlisi bizimkisi; çünkü zor şartlar altında, yokluk da bütün bir Dünya’ya ülke nasıl korunur gösterdikleri için; bütün şehitlerimizden Allah razı olsun. Ruhları şad olsun, iyi ki varlar.

Zavorko
Üye

Bir ana için Ne acı birşey.Sen evladını vatanı korusun diye kınalar yakıp dualar okuyup cepheye gönderirsin ama o evladın ne dirisi gelir ne ölüsü… Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun

Sinan Parlak
Üye

Kimin olduğu bilinmeyen mezarları çok merak ediyorum içimden onu araştırıp kim olduğunu öğrenmek geliyor resmen.

İlkay Bozkuş
Yazar

Gidip görülesi bir yer.

Murat Siyli
Yazar

Allah mekanları cennet etsin