Akif, yakın dostu Abbas Halim Paşa vasıtasıyla, Mısır ile sürekli bir ilişki içersindedir. İlki 1914 yılının ocak ayında, ikincisi 1915 yılının mayıs ayında resmî bir görevle, üçüncüsü 1923 yılının Ekim ayında, dördüncüsü ise 1924 senesinin son ayları olmak üzere dört defa çeşitli sebeplerle Mısır’a gitmiştir.

Akif’in Mısır’a temelli olarak gitmesi ise 1925 yılının Ekim ayına denk gelmektedir. Bilindiği gibi Akif, vatan ve millet söz konusu olunca mücadelede en ön safta yer alan bir şahsiyettir. Bundan dolayı kendisi Millî Mücadele’nin manevî önderleri arasındaki yerini hak ederek almıştır. Ancak bazı siyasî ve sosyal gelişmeler onu ülkesinden ayrılma noktasına getirmiştir.

Mısır’daki ilk yıllarını Abbas Halim Paşa’nın yardımlarıyla zor zahmet geçiren Akif, 1929 yılından ölüm yılı olan 1936’ya kadar Kahire’deki el-Câmiatü’l-Mısriyye’nin Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri vermek suretiyle hem geçimini temin etmiş hem de ilim ile meşgul olmuştur.

(Ses: Azerin)

Bunun yanı sıra Akif, TBMM tarafından kendisine verilen Kur’ân meâli ile meşgul oluyordu. Akif, bu dönemde şiir ile fazla meşgul olamamış ve hayatının bu bakımdan en verimsiz yıllarını yaşamıştır. Akif, 1935 yılında Mısır’da rahatsızlanınca hem hava değişimi için hem de vatan topraklarında ölme ümidiyle Türkiye’ye gelmiş ve tedavisi burada sürdürülmüştür.

Akif’in vatanından uzakta sıkıntılı bir hayat yaşaması onu ölümüne sebep olan bir hastalığa sürüklemiştir. 1935 yılında kanser teşhisi konulan hastalığı, tüm tedavilere ve hava değişimlerine rağmen bir fayda vermemiştir.

Gittikçe hastalığının artması sonucu, vatan topraklarında ölmek arzusuyla uzun bir aradan sonra 17 Haziran 1936’da İstanbul’a gelmiştir.

Ne yazık ki hastalığının artması ve yapılan müdahalelerin sonuç vermemesi sonucu 27 Aralık 1936’da vefat etmiştir. Cenazesi sessiz bir şekilde kılınmak istendiyse de onun ölümünü duyan vatanperver insanlar cenazeye koşmuşlardır. Devasa bir kalabalıkla namazı kılınıp, Edirnekapı mezarlığına defnedilmiştir.

37
like
10
love
1
haha
0
wow
4
sad
0
angry
53 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
48 Yorum yazarları
Mustafa AKGÜNLÜTopaloğluGülsüm ApişyellowredCihanturunç Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Edebiyat kraliçesi. Senin kaleminden okumak güzeldi. Edebiyatımıza damga vuran diğer yazarları/şairleri de ele almanı bekliyoruz

Çalı Kuşu
Yazar

Büşra mısır günlerine dair bir yazı da senin kaleminden okumak isterim. Emeğine sağlık yine muazzam bir makale bizlere arz ettiğin.????

Dost
Üye

Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten de.

Mustafa AKGÜNLÜ
Yazar

RAHMETLE ANIYORUZ. TÜRK TARİHİNİN SON BÜYÜK ŞAİRİNİ

Topaloğlu
Üye

Korkma sönmez bu şafaklarda yuzen al sancak ㊙㊙㊙