Liflerden yoksun, şeker bakımından zengin olan meyve suları (ev yapımı ya da hazır) sanıldıkları kadar sağlıklı değiller! Neden mi? Şöyle buyurun…

Meyve yemeye zamanınızın olmadığını varsayalım. Bu durumda hemen herkesin yapacağı ilk şey meyve sularına yönelmek olur. Ulusal Sağlıklı Beslenme Programı’nın (Programme National Nutrition Santé) en ünlü önerisine göre günde beş adet meyve ve sebze yemelisiniz. Evde yapılmış olsa bile, meyve suyu, meyvenin posalı halinde barındırdığı faydaları size vermez. Bu yüzden, meyve suyu, özellikle hazır olan, esasında bir gazlı içecekten bile daha şekerlidir.

Meyveler, vitaminler, mineraller, fruktozlar ve lifler bakımından çok zengindirler. Suya dönüştükleri zaman, vücut için gerekli olan değerlerin büyük bir çoğunluğunu kaybederler. Beauvais’deki UniLaSalle Politeknik Enstitüsü’nde uygulamalı mutfak eğitimi ve sağlık alanında araştırmacı olan Doktor Philippe Pouillart, “En büyük kayıp liflerdir. Çünkü onlar bağışıklık sistemini tehlikelere karşı uyarırlar, bağırsaklardaki emilimlerin işleyişine katkıda bulunurlar ve zararlı kolesterolleri yok ederler. Ayrıca, kalp-damar sistemine gerekli olan antioksidanları ve karotenoidleri (bir çeşit antioksidan) de içerirler.”  diyor. Bardağımızda su olarak kalırlarsa, vitamin ve mineralleri kısa sürede yitirerek, yerlerini yalnızca şekere bırakırlar. Büyüklerimizin taze meyve sıktıktan sonra hemen içmemizi öğütlemelerinin sebebi budur. J Hemen tüketilmedikleri takdirde, oksidasyona maruz kalırlar. Yani faydalı değerler buharlaşmaya yüz tutarlar.

Eklemeden geçmeyelim, düşünülenin aksine bir bardak meyve suyu, içinde barındırdığı bir adet meyve olsa bile, onunla asla aynı değerde değildir. Bir bardağın 80 ila 100 mililitresini doldurmak için bile ortalama olarak iki adet meyve kullanmalısınız. Süpermarketlerden satın alınan meyve sularının içeriğinde de böyle bir durum vardır. Paris’te bir diyetisyen olan Olivia Szeps şöyle açıklıyor, “Bir bardak yaklaşık olarak dört ya da beş portakal içerir. Fakat marketlerde beklemiş kutuların içindeki meyve sularında çok fazla miktarda fruktoz vardır, dolayısıyla aşırı tüketilmiş olur.” Peki fruktozun aşırı tüketilmesi ne anlama gelir? Fruktoz, diğer bir deyişle meyve şekeri, vücudun doğal yakıtıdır. Ancak, aşırı miktarda tüketilirse (günde 25 gram üzeri), biçim değiştirir ve kendini yağa dönüştürür. Meyve, suya veya kompostoya dönüştüğünde onu çiğneyemiyoruz. Bundan dolayı, bir doygunluk hissiyatına sahip olmak ve sindirim sistemini iyileştirmek için hareket etmek kaçınılmaz hale geliyor.

Dünya çapında tüketildiği açıklanan üç büyük meyve suyu çeşidi vardır. Bunlar; “saf meyve suyu”, “konsantre” ve “nektar bazlı” olanlardır. Doktor Philippe Pouillart’a göre, “saf meyve suyu” sadece sıkıştırılmış meyve sularından meydana gelir. Ona göre, “konsantre” suyun içinde yoğunluğun azaltılması prensibine dayanıyor. Bu işlemlerden dolayı vitaminlerin büyük bir kısmını kaybettiğimizi ve sürekli faydalı şeyleri yitirdiğimizi düşünüyor. Unutmadan, bahsedilen bu iki meyve suyu tüketimi tiplerinde, bazı Dünya ülkeleri üreticilerin ürünlerine şeker eklemelerini yasakladılar. Doktorumuz nektar bazlı olana ise, “Su, şeker ve koyultucular birbirlerine karıştırılırlar ve sonunda meyvelerden çok az bir şey kalır” diye uyarmadan edemiyor.

KAYNAK

12
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
6 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
Gülsüm ApişÇalı KuşumehmetcanNasibe AvcıMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hilal
Üye

Keşke bu yazılanları küçük çocuklara aşılayabilsek. Nerede pakette zararlı şey orada onlar..

ayzek
Yazar

Zaten evde yapmaya benzemiyor hiçbiri

Sinan
Yönetici

Doğal, katkısız sıkma meyve suları neyse de diğerleri tam zehir. İçerisinde meyveye dair çok az bir şey varsa bile katkı maddeleri onu da yok ediyor.

Zavorko
Üye

Pakette Hazır meyve suları gerçekten zararlı.Yapabiliyorsanız kendiniz evde sıkın için ohhh misss

salla gitsin
Üye

çoğu şey zararlı olursa olsun insanlar içmeye devam eder