Eğer tarihe meraklıysanız mutlaka tarihi icatları okumuş veya izlemişsinizdir. Ama geçenlerde izlediğim bir belgesel beni çok şaşırttı ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Bundan tam 2000 yıl önce ne tarz teknolojik gelişmeler vardı hiç düşündünüz mü?

Burası tarihi efes harabeleri. Tam zamanı bilinmese de Milattan önce 500-300 arası olarak tarihlendiriliyor. 20.Yüzyılda keşfedilen ve kullanılmaya başlayan otomatik kapılar 2500 yıl önce Efeste kullanılıyormuş.

Ben de izlediğimde çok şaşırmıştım. Şöyle ki, Kapının altında bir ateş yakılıyor, yakılan ateş suyu ısıtıyor, genleşen hava bağlı olduğu borular yardımıyla yanındaki kovadaki suyu bir diğer kovaya aktarıyor, yeni suyun aktarıldığı kova ağırlaşıp yere iniyor, bu kova sistemine bağlı olan kapılar ise kendiliğinden açılıyor. Kapanması için ateşin söndürülmesi yeterli, bu işlemler tam tersi şekilde gelişiyor ve kapı kapanıyor.

Temsili olarak koyduğum bu fotoğraf kapıların büyüklüğünü belki biraz anlatabilir size. Antik yunanlılar havanın bir madde olduğunu ve sıkıştırılabilip, genleşebileceğini ilk bulan medeniyet. Bu sayede 18.yy’da icat edilmiş su pompasını da yangın söndürmek için kullanıyorlarmış.

Çift pistonlu suyu hava ile sıkıştırarak uzak mesafelere tazyikli olarak iletebiliyorlarmış. Sadece bu da değil. Robotik bilimi de antik yunanda varmış.

İnsan şaşırıyor değil mi? 

Bir heykel düşünün, eline bardağınızı koyduğunuzda ağırlığı sayesinde heykelin elindeki şarap şişesi eğiliyor ve bardağa otomatik olarak şarap doluyor. Belli bir ağırlığa ulaşıldığında ise duruyor. Bu tarihteki ilk robot çalışması olarak kabul ediliyor.

Aslında yanan iskenderiye kütüphanesi yanmamış olsa günümüzden en az 1000 yıl ilerde olacağımızı bilim adamları söylüyor. Biz 2000 yıl önceki icatlara günümüzde daha yeni ulaşabiliyoruz, acaba bu icatların tamamı günümüze kadar gelseydi nasıl bir dünyada yaşardık?

28
like
2
love
1
haha
3
wow
0
sad
0
angry
34 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
30 Yorum yazarları
Necati toptaşNasibe Avcıİlkay BozkuşOgun SengulMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren Yeni
Üye

İnsan gerçekten şaşırıyor.

Çalı Kuşu
Yazar

Her şey aslına ru’cu eder. Şayet zamanın döngüsünde ulaşmaya koştuğumuz her şeye ulaşacağız, hayale düşmesi yeter. Emeğinize sağlık efendim

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Jj

Nasibe Avcı
Üye

Günümüze kadar gelseydi ne iyi olurdu.fakat bizim insanımız ona da zarar verirdi mutlaka

İlkay Bozkuş
Yazar

Kısa ama güzel yazı, emeğine sağlık.