Hepimiz Mimar Sinan‘ı biliyoruz. Ancak eserlerini yeteri kadar biliyor muyuz? Bence hayatı okunması elzem ünlü simalardan biri mimar Sinan. Kendisini Kanuni Sultan Süleyman ile tanıştıran ilk icraatı da bu Prut köprüsü olmuştur.

Sinan’ın hayatını anlatan çok kaynak yok. Başka bir ülkede böyle bir deha yaşasa her anı kaleme alınırdı, maalesef bu da bizim en büyük eksikliklerimizden biri. 1500’lü yıllarda doğduğu biliniyor, devşirme olduğu biliniyor. O’nun dışında nereden geldi, ailesi var mıydı, nasıl yaşadı, özel hayatına dair hiçbir bilgi yok. Bildiğimiz şey eserleriyle sınırlı. Mimarbaşı olduktan sonra pek çok eser kazandırmış Osmanlı’ya. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın güzel bir sözü var ”Ecdat inşa etmiyor, ibadet ediyor” demiş. Ne de doğru söylemiş.

Yapılan seferde Prut nehrinin geçilmesi gerekiyordu. Ancak suyu çok kuvvetliydi, yağışlı bir mevsim olduğundan çevresi bataklıktı. Sağlam kazık çakılarak köprü yapılamıyordu, yapılan köprülerin tamamı yıkılıp gitmişti.

Kanuni Sultan Süleyman’a Sinan adında bir usta olduğunu söylediler. Huzura kabul edildi. Planını anlattı, Sultan 10 gün mühlet verdi, ya köprü ya kellen diyerek yolcu etti Sinan’ı. 10’uncu günün sonunda köprü hazırdı.

Sinan azgın derenin ağzını genişleterek suyun akış hızını düşürdü önce. Sonra sağlam kazık çakılamadığı için çakılan kazıkları, geriye doğru sağlam toprak bulana kadar uzattı. Sağlam kazıklar çakıldıktan sonra iple kazıklar birbirine bağlanarak üzerine köprü inşa edildi.

Sinan aşkla ve şevkle söz verdiği tarihte köprüyü tamam etti ve ordunun karşıya geçmesini sağladı. Yaptığı onca eserden dolayı verdiği hizmetlerden ötürü Allah ondan razı olsun.

22
like
6
love
0
haha
2
wow
0
sad
1
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Yeliz Aksütyellowredfurkan kılınçFurkan ArslanNasibe Avcı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
furkan kılınç
Üye

Nurlar içinde yatsın

Furkan Arslan
Üye

Hayatının dönüm noktası oldu bu köprü. Çok guzel bir kader örneğidir..

Nasibe Avcı
Üye

Amin.köprüyü yapması dahiyane zekasını gösterdi.Ne büyük insan

mustafa
Üye

Bir şimdiki yapılan mimarilere bakın, birde eskiden yapılmış olanlara her birinde ayrı bir ruh ayrı bir güzellik var. Şimdikiler de ruhsuz betonlar olarak görüyorum.

turuncumavi
Üye

Nurlar içinde yatsın