Bana göre sanat ruh yansımasıdır. Hayalde şekillenir. Elde,gözde ,ses de can bulur.Sabırla verilen emek,sonunda göz doldurur.Gurur olur, sevinç olur, geleceğe hediyedir.

Beni geçmişte ne etkiledi de cam mozaik sanatıyla ilgilenmeye başladım tam bir cevap bulamıyorum.Ancak renklerin büyüsü,sabır,sevgi,yapımı uzun zaman alan bu sanatla uğraşma nedenimi açıklar.

Bu tablonun hikayesine gelince, mozaiği öğrendiğim ilk yıllarda çalıştığım atölyede bu büyüklükte çalışmalar yapılmıyordu.Bana eğitim veren hocama böyle birşey yapmak istediğimi söyleyince, pek de mümkün olmadığını, başaramayacığımı söyledi.Bende kaybedeceğim hiçbir şey yok, denemek istiyorum cevabını verdimVe üç buçuk ay, günde sekiz saatlik bir çalışmanın sonucunda.

Dünyada bu ebatta, camla çalışılmış ilk minyatürü bitirmiş oldum.Minyatür sanatını, mozaikle buluşturdum.Sayın İlber Ortaylı hocam eseri Topkapı sarayına istedi.Ancak bebeğim gibi olmuş bir çalışmamı, hibe olarak vermeye gönlüm razı olmadı.Sayın hocamdan, özür dileyerek geri çevirdim.

Bana aynısını tekrar yapar mısınız deseler mümkün olamayacağını söylerim. Çünkü, ne aynı renkte camı bulabilirim, ne de aynı şekilde camı kesip şekilledirebilirim.Benzeri olur, aynısı asla.Onun için dünya da tek.Kalben dileğim, onu benim kadar çok sevip, koruyacak bir sanat severin veya kurumun satın almasıdır.

12
like
4
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Melisa Avciİlkay Bozkuşahmet çetinKasim ekimMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melisa Avci
Yazar

Osmanlida gercekten cok onemliymis

İlkay Bozkuş
Yazar

emeğinize sağlık.

ahmet çetin
Üye

bilgilendirici yazı olmuş

Kasim ekim
Üye

minyatür sanatına bayılıyorum acaip emek var minyatür ve osmanlı ilişkisinede bayılıyorum zaten güzel bir yazı olmuş

Murat Siyli
Yazar

Osmanlı denince minyatür akla geliyor