Lahit, Mısır’ın İskenderiye şehrinde, Temmuz ayında bir grup  inşaat işçisi tarafından fark edildi. Sonrasında kazı çalışmaları yapan arkeologlar, 2000 yıllık ve yaklaşık 30 ton ağırlığında siyah bir lahite rastladılar. Lahitin yerinden çıkarılması ve içeriğinin incelenmesi ile ilgili titiz ve yoğun bir çalışma başlatıldı.

Tabutun içinde ne olduğuyla ilgili çeşitli tartışmalar olmuş ve bir çok teori öne sürülmüş. Bazıları lahitin açılmasını protesto ettiler. Nedeni ise lahitin açılması sonucu lanetleneceklerine ve çeşitli hastalıklara yakalanacaklarına inanmaları. Bazı gözlemciler ise lahitin içinde Büyük İskender’in cesedinin olabileceğini düşündü. Çünkü tarihlendirildiği dönem MÖ. 323 yılına kadar uzanıyor yani Büyük İskender’in ölümünden sonra başlayan Ptolema dönemine.

Arkeologların lahit içinde buldukları şey çok ürkütücüydü. Arkeologlar lahiti ilk açtıklarında iğrenç bir kokuyla karşılaştılar. Bu kokunun nedeninin antik bir lanet olmadığı, lahitin içine sızan atık su olduğu ortaya çıktı. Devamın da ise üç adet iskelet ortaya çıktı.

Arkeologlara göre bu iskeletler aslında birer askerdi. Bunun üzerine Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı: ”Lahitte bulunan üç iskelet büyük olasılıkla birer asker ve kafatasları keskin bir cisime maruz kalmalarından dolayı kırık.”

Ayrıca Eski Eserler Bakanlığı Genel Sekreteri Mostafa Waziri, Egypt Today gazetesine verdiği demeçte; ”Lahit açıldı ve biz bunun sonucunda herhangi bir lanete yakalanmadık” demiştir. Lahitin büyüklüğü ile ilgili olarak ise sıra dışı bir boyutunun olduğunu ve İskenderiye’de bulunan en büyük şey olduğunu belirtmiştir.

Sevgili okurlar sizlerin de bildiği üzere sitemiz geniş bir kesime hitap ediyor. Bu nedenle ben bazı fotoğraflara bu konuda hassas olabilecek  kişilerin olumsuz etkilenme ihtimaline karşı yazımda yer vermedim. Dileyenler Kaynak Link 1’den resimlere ulaşabilirler.

Kaynak Link 1

Kaynak Link 2

13
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Muhammet YiğitBir Başak KadınıIce coldmurat taşKrcelf Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Denizcan
Yazar

Birisi lahitin içindekileri içmeyi düşünene dek her şey iyi güzel 😀 Emeğine sağlık Okan.

Çalı Kuşu
Yazar

Kapsamlı olmuş çalışma bu da profesyonellikle özdeş bir durum. Hep bir arayış ve her buluş yeni bir arayışa kapı aralıyor.

Mustafa
Üye

aklıma bir an mumya filmleri falan geldi

emeğinize sağlık

Aycan
Yazar

Küçükken en büyük hayallerimden biri arkeolog olmaktı. Piramitler ve lahitlerin gizemi beni benden alırdı. Büyüdüm, hala çok ilgi çekici geliyor 😀 Emeğine sağlık Okan 🙂

mustafa
Üye

Mısır yer altın ne kadar farklı mezarlara ve lahitlere sahip sürekli bir yerlerden bir şeyler çıkıyor.Buradan bile anlaşılıyor ne kadar eski bir medeniyet olduğu