Tam adı Grigori Yefimovich Rasputin. 1869’da Ural Dağları’nın yakınındaki Pokrovskoye köyünde toprak zengini bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Rasputin küçük yaşlarda iki kardeşinin boğularak ölmesiyle travma geçirmeye başlar.Bu olay onun başlangıcı olmuştur.  Çar II. Nikolay’ın oğlu Aleksey hemofili hastalığına ( Hemofili: bir kan hastalığıdır. Kanın pıhtılaşma özelliğini kaybetmesiyle belirtiler ortaya çıkmaya başlar )yakalandığında doktorlar çözüm bulamamıştır . Bunun üzerine Rasputine başvururlar,Rasputin hipnotizma tekniğiyle çocuktaki kanamayı durdurur.Bu olaydan sonra Rasputinin hayatı tamamıyla değişmeye başlar. Rasputin siyasi konulara dahi adım atmaya Çar ‘ a siyasi bilgiler vermeye başlar.

Mistik papaz, olur olmaz her yerde Rusya’nın savaştan çekilmesini, zira devrimin yaklaştığını söyler Krallığın otoritesi sarsılmaya başlamıştır.Bu durum, haliyle İngilizlerin dikkatini çeker ve İngiltere siyasetinin vazgeçilmez unsuru olan suikastçilik ve işbirlikçilik derhal devreye girer. İngiltere, Çar’ın yeğeniyle evli olan Prens Yusupov ile işbirliği yapar.

Rasputin Prensin daveti üzerine St. Petersburg’daki saraya gider. Rasputin bodrum katındaki odaya indirilir ve ikramlar verilmeye başlar. İlk olarak siyanürlü şarap ve kurabiyeleri yiyen Rasputin ‘ e bir şey olmadığını anlayan Prens telaşa kapılıp İngiliz ajanlarından yardım ister.Prens odaya tekrar girip Rasputin ‘ e iki el ateş ettikten sonra bu işin tamamıyla bittiğini düşünerek kendisini İngiliz ajanlarının odasına atar.Fakat daha bitmemiştir. Odaya girdiklerinde Rasputinin yeniden ayaklandığını ve canlı olduğunu gören herkes şaşkındır. Rasputin bahçeye atlayıp kaçmaya başlar ve bunun üzerine peşine düşenler ateş açmaya başlar. Rasputin vurulmuştur.  Ölümü üzerine Neva Nehri’ne  ( NEVA NEHRİ :  Rusya’ da 74 km uzunluğunda ) atarlar. Ceset bir kaç gün sonra nehirden çıkartılıp otopsi yapılır. Otopsi raporuna göre Rasputin silahtan dolayı değil ciğerine dolan su ile hayatını kaybetmiştir.

10
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
mustafaKasim ekimTriskacocuBerat GÜLTEKİNBir Başak Kadını Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
crstan7
Üye

????

cemree
Üye
cemree

Güzel bir içerik olmuş.. Ayrıca aramıza hoş geldin! ????

CanerTumay
Yazar

Hoşgeldiinn 🙂 Güzel bir paylaşımla başlamışsın 🙂

sila
Yazar

Güzel bir içerik olmuş. Emeğine sağlık. Ayrıca aramıza hoş geldin! 🙂

mustafa
Üye

Farklı ve değişik bir içerikli bir yazı olmuş teşekkürler.