Merhaba sevgili popzingiller sizlerle muhteşem yazarlarımızın dillerinden süzülen, özenle seçilmiş kelimelerle yüreklerimizi ısıtmaya çalışacağız.

Bugün okuduğum en nadide eserlerden biri olan Tutunamayanlar kitabından alıntılarla seriye başlayacağım. Her kitabı okuduğumda farklı bir noktasının dikkatimi çektiği ve her defasında ilk defa okumuşcasına keyif aldığım eserlerden biridir.

Bu eser; yazıldığı dönemde büyük tartışma konusu olmuş, bilinç-akışı tekniği ile döneme damgasını vurarak yeni bir çağ başlatan bir eserdir. Pek çok eleştirmen, Tutunamayanlar‘ ı Türk Dili’ nde yazılmış en iyi eser olarak değerlendirmiştir.

Oğuz Atay‘ın sözlerinden;

◙  ” Sevmek zor geliyor. Alışmamışım yoruluyorum. Her an sevdiğimi düşünemiyorum. Bazen atlıyorum. Boşluklar oluyor. Bunları boş sözlerle doldurmaya çalışıyorum. Oysa ben her an sana bakmak, bir sözünü kaçırmamak; bir kıpırdanışını, yüzünün her an değişen bütün gölgelerini izlemek, her an yeni sözler bulup söylemek istiyorum. Her mevsimde, her gittiğimiz yerde, insanlarla ve insanlarsız, aşkın değişen yansımalarını görmek istiyorum. Bütün bunlar beni yoruyor. Sen orada duruyorsun ve beni seyrediyorsun sadece. Senin için sevmek, su içmek gibi rahat bir eylem. Ben, her an uyanık olmalıyım. ”

◙ ” Korkuyoruz. Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz. İnsan olmaktan korkuyoruz. İnsan yerine bir yığın kuklalar yaratıyoruz. İnsana benzetirsek, onlara acımaktan korkuyoruz. İşin içine bir defa acıma girerse, ondan bir daha kurtulamamaktan korkuyoruz. ”

◙ ” Hafiftim, güzeldim, rüya gibiydim; bakmasını bilmedi. ”

◙ ” Kitapçıların ve çiçekçilerin bazı özellikleri olmalıdır Olric. Gelişigüzel insanlar bu mesleklerin içine girmemeli. Kitaplar ve çiçekler özel itina isteyen varlıklardır. Ne yazık, bu meslekler de artık olur olmaz kimselerin elinde, sattıklarıyla ilgileri olmayan kişilerin. Durmadan kitaplara ve çiçeklere eziyet ederler, onlara nasıl davranılacağını bilmezler. Bana kalırsa, bir ‘ Kitapları Koruma Derneği ‘ kurmalı ve kitaplara kötü muamele edilmesini önlemeli…”

◙ ” Olur ya, belki bir gün tam senin gibi hissederim, senin heyecanların benim heyecanlarım olur: o zaman seni bütünüyle yaşarım, kim bilir? ”

◙ ” Üç çeşit meslek varmış; mühendislik, doktorluk, bir de hukukçuluk. Ben ressam olmak istiyordum. Babam böyle bir meslek olmadığını söyledi. ”

◙ ” Olric, insan nedir biliyor musun? Ağaçları kesip kağıt yapan, sonra o kağıda ‘Ağaçları Koruyun’ yazandır.”

◙ ” Sigarayı bırak artık diyordun ya bana, ben de bırakmıyordum. Çünkü senin, benim için üzülüyor olmana içten içe seviniyordum. ”

◙ ” Gerçekle düş birbirine karışıyor; yalanın nerede bittiğini anlayamıyoruz. Tutunacak bir dalımız kalmıyor. Tutunamıyoruz. ”

Daha yazmayı istediğim o kadar güzel,içten sözler var ki buraya sığdırmak imkansız. Hem sizleri sıkmadan hem de yüreklere dokunacak bir kaç sözle bitirelim.

Keyifli okumalar…

16
like
10
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
EMRULLAH ACABEYCananEndymionNasibe AvcıHüseyin Çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Kitabı temin ettiğim ilk fırsatta okuyacağım. Emeğinize sağlık gerçekten üzerinde insânın yüreğini güzel düşüncelere sevk eden alıntılar her biri. Emeğinize sağlık efendim

EMRULLAH ACABEY
Üye

Cok güzel bir kitaptı. Mutlu oldum görünce

Canan
Üye

Listeme ekledim teşekkürler

Endymion
Üye
Endymion

İnsanım ben diyen herkesin aslında okuyup, hatta zaman zaman tekrar tekrar göz gezdirmesi gereken bir kitap, ne yazık ki günümüzde ısmarlama dili ve edebiyatı kitapları uçarken, böyle güzel bir eserin az bilinmesi üzücü.

Nasibe Avcı
Üye

çok güzel…herkes tavsiye ediyor bu kitabı.çünkü oğuz atay gerçekten işinin hakkını veriyor