Selamlar, bu yazıda sizlere fotoğrafçılıkta sık kullanılan terimlerden ve fotoğraf çekim tekniklerinden bahsedeceğim.

Fotoğraf çekmek için öncelikle yeterli ışığa sahip olmamız gerekiyor. Çünkü fotoğraf makinelerinin çalışma prensibi bunu gerektiriyor. Fotoğraf makinesinin ön tarafında ışığın içeri girdiği ve bu açıklığın ”diyafram” ile ayarlanabildiği bir objektif ve arkasında da dış görüntünün kaydını yapan ışığa duyarlı bir film vardır.

Objektif (Lens ya da Mercek adlarıyla da bilinir): Objeden süzülen ışığı toplayıp diyaframa iletir. Diyafram objektiften ayrı değildir, objektifin tam arkasında yer alır. Kullanılacak objektifin değerleri önemlidir. Yukarıdaki objektifin üzerinde görüldüğü gibi 2/28 yazıyor. Bu değer diyafram açıklığını ve merceğin çapını belirtiyor. Yani diyafram açıklığı ƒ/2.0, merceğin çapı ise 28mm. Peki bunlar 2/28 olsa ne olur, 1.4/85 olsa ne olur? Açıklayayım;

Bu arada ƒ, yani ”Aperture” = Diyafram açıklığı.

Eğer ƒ/1.8 değerine sahipseniz, objektife gelen ışık miktarı artar ve fotoğraf çok parlak yani aydınlık çıkar ancak gece fotoğrafları ya da karanlık mekanlarda kullanılırsa aydınlatma yetersiz fakat objektiften süzülen ışık miktarı fazla olduğu için karanlıkta bile fotoğrafınız net ve güzel çıkacaktır.

Eğer ƒ/22 değerine sahipseniz, objektife gelen ışık miktarı azalır, diyafram gelen ışığı kırar böylece çok aydınlık, ışıklı mekanlarda gelen ışığı kırdığınız için objektiften geçen ışık miktarı fotoğrafa olumlu yönde etki edecektir.

Kafanız karışmasın, gözümüzden örnek vereyim; eğer güneş fazla gelirse ne yaparız? Gözümüzü kısarız, karanlık mekanlarda ise kısmamıza ihtiyaç yoktur.

Önemli bir husus: Sadece diyafram açıklığı fotoğrafın ışık dengesini ayarlamaz. Bunu iddia eden varsa koşarak kaçın ondan 😄. Mercek çapı da önemlidir mercek çapı büyükse ışığı daha fazla toplayabilir, küçükse daha az ışığı geçirebilir haliyle. Bunlardan farklı olarak ISO değeri mevcut bir de.

ISO değerinin anlamı ”ışığa duyarlılık”tır. Fotoğraf makinelerinde amacı, fotoğraf çekeceğiniz mekanda yeterli ışık yok ise ve ek ışık kaynağınız da yoksa fotoğrafı dijital olarak aydınlatmak ancak her işin bir külfeti olduğunu biliyoruzdur umarım? 🙂 Siz ISO değerini ne kadar artırırsanız o kadar görüntüde gürültü oluşacaktır. Deneme imkanınız olursa ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Temiz Fotoğraf  | Gürültülü Fotoğraf

Fransızca’da instantané (bir anlık/anlık), yani Enstantane değeri ise diyaframın açık kaldığı süreyi ifade eder.

Bu değerler şöyledir;

Enstantanede çeşitli hızlar vardır 30 saniye ile  başlar 1/8000’e kadar devam eder.
1 saniyenin altındaki değerler 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/8000, 1 saniye üzerindekiler ise 2, 4, 8, 15, 30 değerini alırlar.

1/8000 Enstantane değeri ile çok hızlı objeleri anlık olarak yakalayabiliyorken, 1/30 ya da 1/500 değeri ile daha yavaş hareket eden ya da hareketsiz objeleri yakalayabiliriz. Kısacası 1/8000’in anlamı  bir saniyede fotoğraf makinesi 8000 adet görüntü alabilme hızına sahip ya da hangi değere ayarladıysanız o kadar kare hızında fotoğrafı yakalayabilir.

Hızlı obje yakalamaya örnek (Enstantane değeri yüksek);

Yüksek hızlı objeyi düşük Enstantane değeri ile yakalamaya çalışma örneği;

ISO, Enstantane ve Diyafram açıklığı üçlüsünü doğru şekilde kombine ederseniz çektiğiniz fotoğrafın kötüçıkma olasılığı yok! Buna fotoğrafçılar arasında ”pozlama üçgeni” de deniyor.

Yine benim favorilerimden olan ”uzun pozlama” var sırada. Eğer gece çekimi yapılacak ise ISO değeri en düşükte olmalı. Diyafram açık kalma süresi (Enstantane) olabildiğince yüksek olmalı ki objenin hareketlerini sürekli olarak alabilsin. Örnek olarak çektiğim gece çekimi fotoğrafımı buraya bırakıyorum;

Bunu DSLR, yani profesyonel bir makine ile değil dijital fotoğraf makinesi ile çektim;

Yani bu bahsettiğim ayarlar ve ekipmanlar, cep telefonlarınızda ya da dijital fotoğraf makinelerinizde mevcutsa siz de mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eğer ”ben yakın çekimler yapabilmek istiyorum” derseniz size gereken şey ”Macro” lens.

Diğer lens tiplerinde pek düzgün yakın çekim yapamayabilirsiniz çünkü iki lens arasındaki yakını odaklama farkı büyüktür. Macro lens, yakını odaklamak için özel üretilmiştir. Uzak çekimi bulanık gerçekleştirir.

Fotoğraf çektikçe el alışıyor, alıştıkça profesyonelleşiyorsunuz. Boş vakitlerinizde fotoğraf çekin hatta bilginiz varsa Photoshop üzerinde fotoğrafla oynayıp harikalar yaratın.

15
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
şebnem zorluserhat ergünTuğçe AçıkgözBerat GÜLTEKİNyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Eğlenceli anlatım her zaman güzel okunuyor. Emeğinize sağlık fotoğraf çekmeyi seven biri olarak, benim için değeri yüksek bilgiler bunlar.

okan88
Yazar

Gece çekimi fotoğrafın güzelmiş Fatih. Yine faydalı bilgiler teşekkürler.

mustafa
Üye

Bu yazıyı okuyunca ilk fotoğraf makinem aklıma geldi.O makinemi daha çok özlüyorum şimdiler çok teknolojik.

şebnem zorlu
Üye

bu çok i,yi

serhat ergün
Üye

Fotoğrafçılıklada ilgileniyorum fotoğraf çekimleri yapıyorum tam benlik konu olmuş elinize emeinize sağlık.