Evet sevgili popzingiller bugün sizlerle 12 bin yıl önce yaşamış Mağara Aslanları hakkında konuşacağız.

Sibirya’da çözülen buzlar arasında 12.000 yıllık aslan yavruları ortaya çıktı. Binlerce yıl buzul altında donmuş şekilde kaldıktan sonra bulunan yavru aslanlar üzerinde hala kürkleri yer alıyor. Kürkleri yanında yanaklarında yer alan bıyıkları bile seçilebiliyor. O kadar ki buzda iyi korunmuş.

Sibirya Nehri kıyısında bulunduklarından dolayı adını oradan alan bu iki aslan yavrusunun adları Uyan ve Dina konulmuştur. Bu aslanlar bugüne kadar keşfedilen en eski mağara aslanlarıdır. Tükenmiş bir türe ait olduğu için bu tür hakkında daha fazla bilgi edinmekte kullanılabileceği düşünülmekte.

Bulundukları nehir kıyısından çıkarıldıktan sonra buzları eritilmeden tekrar bir buzulun içine yerleştirilmiştir. 12 bin yıldır bozulmadan kendini koruyabilmesi gerçekten muhteşem bir durum.

Orada işçi olarak kazıda çalışan Androsov şöyle diyor; ‘’ Bacakları, kulakları, kuyruğu, kürkü, gözleri ve hatta bıyıkları bile korunmuş.’’

Sakha Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Mammoth Fauna Çalışması’ nın başkanı Albert Protopopov’ a göre; Tahminlere göre iki üç haftalıkken öldükleri düşünülmektedir. Ve gözlerini dahi tam olarak açamadan dondukları düşünülmektedir.

Buz çağının en büyük yırtıcılarından olan mağara aslanları, Kuzey Avrasya’ nın çoğuna yayılmış olarak bulunmaktadır.

Bulunan bu donmuş yavrulardan elde edilen verilerle yaşam tarzları, aile bağları, beslenme şekilleri ve kökenleri hakkında bilgi kaynağı olacağı düşünülüyor.

Resimde gösterildiği gibi Sibirya Mağara Aslanları yetişkinliklerinde aşağıdaki gibidir.

Evet sevgili popzingiller bugün ki yazımızda bu kadardı. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Keyifli okumalar..

Kaynak:  (çeviri)

10
like
4
love
0
haha
5
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Melisa AvciHalilCanHüseyin ÖzerEmre EryiğitKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yellowred
Yazar

Genleriyle oynamak mümkün mü acaba

Canan Demirbaş
Üye

İbretlik bir durumm

mustafa
Üye

Bir ara mamutları yeniden yaratmak gibi bir çalışmaları vardı Rusların. Belki ilerde bunları da yaratmak için bir çalışma içine girerler. Çok güzel ve asil bir hayvana benziyor. Afrika aslanlarından sanki daha yakışıklı.

bertuğ kerem değirmenci
Üye

ne zamandan beri donuklarmış

Osman36
Üye
Osman36

Vay be