230 milyon ışık yılı uzaklıktaki Herkül Takımyıldızı’nda, şiddetli ve zorlu bir savaş sona erdi. Yer çekimi ile bir araya gelen bir çift gökada, en sonunda güçlerini birleştiriyor. Hubble Uzay Teleskobu’ndan yeni bir görüntü, iki yıldız sistemini bir olmanın eşiğinde gösteriyor.

Bu güçlü savaş ilk kez 1784 yılında gök bilimci William Herschel tarafından keşfedildi. Herschel bunun anormal derecede yuvarlak bir şekle sahip büyük bir galaksi olduğunu düşünüyordu. Bugün, NGC 6052’nin aslında birleşmenin son aşamalarında iki birey olduğunu biliyoruz. İkisi yaklaştıkça her birindeki yıldızlar orijinal yörüngelerinin dışına atılacak ve tamamen yeni yerlere yerleşecekler.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı), “Galaksi şu an oldukça kaotik bir şekle sahip görünüyor. Sonunda bu yeni galaksi, iki orijinal gökadadan herhangi birine benzemeyecek şekilde sabit bir şekle bürünecek.” açıklamasını yaptı.

Kendi galaksimiz Samanyolu, bir gün yan komşumuz Andromeda Galaksisi ile benzer bir kaderi deneyimlemeye mahkum. Neyse ki çarpışmamız çok yakın değil. Bu konuya değindiğim yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

5
like
4
love
1
haha
1
wow
0
sad
1
angry
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
Çalı Kuşuhilal-sogutmustafaMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Şu görüntünün bir parçası olmak istemeyi, istemek isterdim efendim…

hilal-sogut
Üye

okuldayım

mustafa
Üye

Bayılıyorum bu evrenin harikalığına.

Muhammet Yiğit
Yazar

Evrende neler var neler …