Venüs, insanlar için misafirperver bir yer değildir. Gezegenin kalın sülfürik asit bulutları, 537 °C kadar sıcaklığı… Venüs’ün lavlarla kaplı yüzeyine dayanabilecek kadar işler yolunda gitse bile kendi gezegenimizden 100 kat daha fazla baskı hissederdik.

NASA’nın Venüs hakkında çok fazla sorusu var ve cevap bulmak ümidiyle hazırladığı proje “HAVOC”u tanıttı. Proje, 30 günlük insanlı bir aracın Venüs’e nasıl gidebileceğini anlatıyor. Operasyon tamamen spekülatif olsa da -gerekli teknolojinin çoğu henüz mevcut değil- bu proje en yakın komşumuzu nasıl keşfedebileceğimize dair ilk ciddi planı işaret ediyor.

Venüs’ü incelemek ve gezegenin bir zamanlar daha misafirperver bir iklime ve belki de suya sahip olabileceğine dair işaretler aramak için NASA mühendisleri devasa bir araştırma istasyonu tasarlıyor. Araştırma istasyonu, asidik bulutların yaklaşık 50 km üzerinde, daha serin bir sıcaklıkta olan yerde duracak.

Önerilen plan, biraz riskli olmaktan öte… Gezegene ulaştıktan sonra insanlı mekik, araştırma istasyonunu içeren ayrı bir rokete bağlanacak. Ana mekik yörüngede kalacak. Daha küçük istasyonun yüzeye doğru düşüşü hesaplanarak bir paraşüt yerleştirilecek ve böylece ölümcül olmayan bir yükseklikte kalacak. Bulutların üstündeki stratejik konumundan bir ay sonra, ekibin mekiği araştırma istasyonundan ayrılacak ve yörüngedeki ana mekiğe geri dönecek, oradan da Dünya’ya dönüş başlayacak. Sonuçta, Venüs dünyaya daha yakın olduğu için, yolculuk Mars’a yapılan insanlı bir görevden daha az zaman alacak.

Tüm bunlar çok iddialı geliyorsa, size bir bilim-kurgu filmini hatırlatıyorsa yalnız değilsiniz. NASA hala böyle bir teknolojiyi sağlamak için yeterli değil. Ama benzer planlarla ve daha küçük robotik görevlerle işe başlayabilir.

Hepinize mutlu günler diliyorum.

12
like
3
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Murat SiyliyellowredRagıp ÇetinerTriskacocuSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kertenkelebek
Üye

çok hoşuma gitti

Çalı Kuşu
Yazar

Kafamda canlandıramadığım bir olay örgüsüyle yine harika bir yazıya imza attınız efendim..Emeğinize sağlık.

Murat Siyli
Yazar

Bizi de götür NASA

Murat Siyli
Yazar

İleride belki marsa giderim

Aycan
Yazar

Projenin adını ‘HAVUÇ’ olarak okuyan tek ben değilimdir umarım 😀 😀 Bunlar efsane gelişmeler..Adım adım Venüs’e.. Emeğine sağlık Sılacım 🙂