Uzay ve uzayın canlı mekanizmalar üzerindeki etkisi inanılmaz değil mi? Her ne kadar etkileyici olsa da uzay ortamı canlılar için çok büyük tehditler oluşturabilir.İşte bu konuda yapılmış deneylerden birinden bahsedeceğim sizlere.Bağırsaklarımızda yaşayan faydalı bakteriler olduğunu biliyorsunuz. Peki bu bakteriler uzayda yaşayabilir mi yoksa ölüp giderler mi?

Tam da bu konu üzerine Uluslararası Uzay İstasyonu’nun( ISS) uzaya yolladığı 20 fare akıllarımızdaki bu soru işaretini yanıtlayacak. Cuma sabahı erken saatlerde, SpaceX Cape Canaveral’da 15. yakıt bütünleme ikmaline başlamayı planlıyor, Dragon adını verdikleri uzay aracını yollayacak,bu araç yörüngeden 2721.55 kg kargo toparlayacak.Çoğunluğu ekibin 6 üyesine gemideyken bilimsel çalışmalar yapmaları için gerekli olan bilimsel ekipmanları içeren yükler olacak.

Bu bilimsel deneylerden birinde fareler üzerinde kiloları,dürtülmeye karşı verdikleri tepkiler ve bağırsaklarında biriken dışkı miktarı bile gözlemlenecek.Fareler uyurken bile video kaydına alınacaklar.Kemirgenler bu araştırmanın bir parçası olarak gece vaktinde steril bir gemide sıkışıp kalmış bir canlı bünyesinin sirkadyen ritminin (gece-gündüz uyku düzeni) değişimini ve bunun da muhtemelen sağlığını bozacağı tahmin edilen mikrobiyomlara nasıl etki edeceğini anlaşılmasına yardımcı olacak.

Bu da astronot Scott Kelly’nin “İkizler Deneyi”ne adeta fare versiyonu olacak. NASA’nın bu tür çalışmaların yapıyorlar çünkü Mars’a insanlar göndermeden önce, bu yolculuğun onların vücutlarına olan etkisinin nasıl olacağını bilmeliler, hatta vücutlarında bulunan mikroorganizmalara bile etkisinin ne olacağı oldukça önemli.

Farelerden 10 tanesi bölgede 90 gün geçirecek (İnsanlar için bu 9 yıl demek).Northwestern Üniversitesi’nin Uyku ve Sirkadyen Biyoloji bölümü müdür yardımcısı ve aynı zamanda da bu araştırmada yardımcı araştırmacı olan Martha Vitaterna, “Mikro yer çekimi uyku ve uyanma döngüsünü etkilediğinde neler olacak aşama aşama görmek istiyoruz.” diyor. Vitaterna ve iş arkadaşları değişen koşulların metabolizmayı düşürüp düşürmeyeceğini ve bağışıklık sisteminin bozulup bozulmayacağını öğrenmek istiyor.

Uzay gemilerinin inanılmaz steril olması ve zararlı patojenlerin bulunmaması bilim adamlarını oldukça şaşırtıyor ve çeşitli mikrobiyomlarda bu bakterilerin canlı olup olmadığını araştırıyorlar.Sonuçta bilim adamları 12 ay içinde bu küçük bağırsak bakterilerinin nasıl uyum sağladığını gördüklerinde şok oldular. Buna ek olarak, daha büyük bir NASA araştırması olan Astronot Mikrobiyom Projesi de görevlerinden önce ve sonra ISS astronot ekibinin vücutlarında bulunan bakteri topluluklarının durumunu takip ediyor.

Eğer her şey yolunda giderse 2 Temmuz‘da fareler bölgeye ulaşacak.S onra başlasın çalışmalar 🙂 ISS gemisinde sıradan bilimsel gelişmeler olan bir gün işte 😀 Böylece uzay ortamının canlı organizmalar üzerinde nasıl bir etkisi olduğu fareler üzerinde yapılan bu deneylerle anlaşılmış olacak. Bilim ilerliyor, uzay muhteşem peki ya bizim vücutlarımız? Ne kadar dayanabilir bu muhteşemliğe? Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle inanılmaz gelişmelere imza atacak gibi görünüyor insanlık. Sizin bu konuda görüşleriniz neler?

Kaynak Link

12
like
4
love
0
haha
1
wow
3
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Emre EryiğitTemel UçakReha KarakayaKasim ekimSamet Akbulut Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet KABA
Üye

Popzingoda daha yeni olmama rağmen senin yazarlık kaliteni çok beğendim.

okan88
Yazar

Son günlerdeki teknoloji yazıların gibi güzel bir içerik hazırlamışşın. Eline sağlık Aycan

Çalı Kuşu
Yazar

Her şey insanoğlu için düşünülüyor. Bazen ne kadar hak ettiğimizi, neleri yolumuza feda ettiğimizi düşünmeden yaşıyoruz ya işte bu çok acı bir tablo olarak çıkıyor karşımıza. Emeğinize sağlık efendim.Faydalı çalışmalarınızın devamı daim olsun.

Emre Eryiğit
Üye

Insanlar ne yapacaklarını şaşırdılar artık. Özellikle bazı kesimin buna ciddi bir şekilde inanmalari bence çok trajik bir durum.

Temel Uçak
Üye

vay be güzelmiş