NASA’nın Dünya benzeri gezegenleri araştırmak için geliştirilen gezegenler arası uydusu TESS ilk resmini gönderdi. TESS, NASA tarafından geçtiğimiz ay başlatıldı. Zaman içinde TESS, güneşi olan ve yeryüzüne benzer özelliklere sahip olan dışsal gezegenlerde oturum açacak. Bu, başka gezegenlerin yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğine dair bize bir fikir verecektir. TESS, 200.000’den fazla yıldızı izleyecek ve araştıracak. 1500 geçiş gezegenini kaydedecek ve yaklaşık 500 tanesi Dünya benzeri gezegenler olacak. TESS, dört adet geniş görüş açılı CCD kamera kullanacak.

TESS’in yolladığı ilk fotoğraf geniş bir alanın görüntüsü ve nefes kesici derecede güzel. Görüntü sağ üst köşedeki Coalsack Bulutsusu’nun kenarını yakaladı ve parlak yıldız Beta Centauri sol alt köşede görülebilir. Bu resimde kaç tane yıldız olduğunu merak ediyorsanız, yaklaşık sayı 200.000 kadar. Bu resim, Centaurus bölgesinin etrafında yer alan yıldız tarlasından.

Hepimiz uzayın hayal edemeyeceğimiz kadar geniş olduğunu ve milyarlarca yıldız barındırdığını biliyoruz. Ama bu resim bize, galaksimizin evrende ne kadar yer kapladığı ile ilgili fikir veriyor. Tabi kendi varlığımızla da ilgili!

Bu fotoğraf rastgele test amaçlı bir fotoğraf, yani görüntü bilimsel çalışmalar için kullanılamaz. Görüntü, dört adet geniş görüş açılı CCD Kameralardan biri kullanılarak yakalanmış. TESS hazır olduğunda, dört kameranın tamamı aynı anda çalışacak ve bu resmin 400 katı kadar bir alanı izleyecektir. Toplam görev süresi ise 27 gün olarak belirlenmiş.

12
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
İmran ÖztekinTuğçe AçıkgözTaha avcıHüseyin çetinyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
crstan7
Üye

Emeğine sağlık

İmran Öztekin
Üye

darısı ülkemizin başına.. 🙂

Tuğçe Açıkgöz
Üye

görsel harikaymış yalnız..

Taha avcı
Üye

Kim bilir daha kaç tane insan var?

Hüseyin Çetin
Üye

Nasa da olmasa evrenden bir haber gezecez