Neandertal insan sanıldığı gibi kaba bir tür değil. Hatta bilinen en eski mağara resimlerinin birçoğunun ona ait olduğu düşünülüyor. Üstelik yakın zamanda elde edilen bilgilere göre aspirini bile bizlerden çok önce biliyordu. Ama hepsi bu değil. Doğal Ekoloji ve Evrim dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma, modern insanın kuzeninin birtakım karmaşık avcılık teknikleri icat edip avını pusuya düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Neandertal insanlar 300.000 yıl boyunca Avrupa kıtasında yaşadılar ve yaklaşık olarak 30.000 yıl önce yok oldular. Çalışmalar sonucunda Homo Sapiens’ler kesin olarak onların yerlerini aldılar ve böylece doğrudan doğruya atalarımız oldular (Bu arada, iki türün birkaç kez çiftleştiği anlaşılıyor). Bazı tarih araştırmacıları uzun zaman boyunca sadece modern insanların avlanmak için teknolojik becerilere sahip olduklarını savundular.

“Olay mahalli” Almanya’da bulunan Neumark kentinin yakınlarındaki küçük bir gölün kıyısında keşfedildi. Araştırmacılar, “O dönem, göl sık bir ormanla çevriliymiş ve çevre avlanmaya oldukça elverişliymiş” diyorlar. Araştırmacılar görsel ve balistik testler kullanarak, geyiklerdeki yaralara neyin sebep olduğunu ortaya çıkarabileceklerini iddia ediyorlar. Onlara göre bu derin yaralar ‘çok yakından atılan tahtadan keskin mızraklar’ ya da ‘birçok avcı tarafından oluşturulan pusular yüzünden’ olabilir.

Sabine Gaudzinski-Windheuser isimli bir arkeolog, “Bu avlanma biçimi, hayvanın arkasından yaklaşarak dikkatli bir biçimde plan kurmayı gerektirirdi. Avcılar, birbirleriyle pusu kurup işbirliği yapmak zorunda kalmışlardı.” diyor. Bu çalışmalar onların yer seçmekte yetenekli olduklarını, “karmaşık avlanma stratejileri” ve “işbirliğine dayanan bir davranışa sahip olduklarını” kanıtlıyor.

Kaynak

14
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Erdi metinReha KarakayayellowredGizemmsalla gitsin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

”İnsan hayvanı natıkdır.” içgüdüsel olarak normal bir davranış gözlemlenen.Emeğinize sağlık efendim.

sila
Yazar

Neandertaller ile ilgili yazınız bana Yuval Noah Harari’nin “Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens” isimli kitabını hatırlattı. Din ve pozitif bilimlerin ayrı felsefelerle aktarılması, yorumlanması gerektiğini düşünen ve insanlığın serüvenini, tarihini, ekosistemdeki rollerini bilinen biyolojik yaklaşımlar dışında ele alan bir inceleme isteyen varsa bu kitabı okumalı. Paylaşımınız için teşekkürler.

Erdi metin
Üye

İnsanoğlu zaten doğadaki en büyük avcıdır bana göre

Reha Karakaya
Yazar

İnsan zekası her daim diğer canlılara nazaran üstte olmuştur.

yellowred
Yazar

gerekirse insan en vahşi hayvandan vahşi olabilir.