Ağlamak insana has gibi görünen ama özünde bir iletişim davranışı olduğudüşünülen reaksiyonlardan biri. Bebekken henüz konuşma yeteneğimiz gelişmediği için az sayıdaki iletişim araçlarımızdan en önemlisiydi ağlamak. Acıktığımızı, canımızın yandığını ya da huzursuz olduğumuzu ağlayarak ifade ediyorduk. Elbette bebekken ortaya konan ağlama teğkileri daha sesli ve hareketlidir. Tüm bedeni ilgilendiren ve uzaktan da algılanabilen bir ağlama biçimleri vardır bebeklerin.

Fakat büyüdükçe ağlamalar daha sessizleşir. Akan gözyaşları bir ifade biçimine dönüşür. Ağlamanın nedenini ve kökenini tam olarak bilmiyoruz, fakat akla yakın bazı teorileri var.

Ağlamanın kökenine ilişkin en mantıklı kuram, göze bir hasar geldiğinde, yahut tahriş veya rahatsız edici bir uyaran olduğunda gözden koruyucu olarak salgılanan gözyaşının, duygusal bir ifade biçimi olarak da kullanılmaya başlaması. Gözler tahriş olduğunda, özellikle hassas dış tabakayı ve kornea dediğimiz öndeki kubbe biçimli şeffaf alanı korumak üzere, içinde bol miktarda immunoglobulinler gibi koruyucu proteinler ve “sinir büyüme faktörü” (NGF) adlı proteine benzer diğer onarıcıları içeren gözyaşı sıvısının salgılanması söz konusudur. Bu birçok canlıda var olan bir özellik.

Fakat duygusal ağlama, yani üzüldüğümüzde gözümüzden sıvı akması, bildiğimiz kadarıyla insana özgü bir şey. Ağlamayı, gözü zarar görmüş ve sulanmış birinin etrafındakilerden yardım görme ihtimalinin daha fazla olması düşüncesiyle duygusal sorunlarını ve ihtiyaçlarını yansıtmanın en kestirme yolu olarak açıklayanlar var. Yani gözünüz tahriş olup sulandığında, bunu gören diğerleri size yardımcı olurlar. Eğer üzüldüğünüzde de gözünüzden sıvı akarsa da aynı refleks devreye girer ve yardım görme şansınız artar. Çoğu insan makul gelen açıklama budur.

Gözü korumak için gözyaşı salgılamak refleksi birçok canlıda var. Ama üzüntü, hayal kırıklığı, estetik haz yahut güçlü olumlu duygulanımlar gibi nedenlerle ağlamak, bildiğimiz kadarıyla insana has. Ağladığımız zaman, karşınızdaki insana duygularınızı hızla aktarabilecek sözsüz ve kestirme bir yola sahip oluyorsunuz. Duygusal tepkiler, sözlü iletişime göre çok daha hızlı aktarılabiliyor ve  böylece bizim gibi ileri düzeydeki sosyal varlıkların arasındaki etkileşimlerin önemi daha da anlaşılır hale geliyor.

11
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
İlkay BozkuşIce coldAhmet BoztürkEMRAH SOYLUHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
fezlibey
Üye

Ağlamanın en güzel yanın ardından gelecek olan gülümseme için temizlik yapması ????

EMIN ALTINTAS
Yazar

Güzel bir içerik ????????

gldn_zgl
Üye

gülmek için ağlamak ağlamak için gülmek ????

turuncumavi
Üye

Duygularımızı anlatmanın en güzel yolu

yarasab
Üye

Çünkü ağlamak insanı rahatlatır