“Amerika’da okul otobüsleri neden sarı?” diye daha önce hiç düşündünüz mü ? Muhtemelen daha önce hiç deneyimleyemediğimiz için böyle bir soru aklımıza da gelmedi. O filmlerde gördüğümüz kocaman, tıs tıs giden havalı sarı otobüs ne diye sarı renkte? Gelin önce, “Okul otobüsleri gerçekten sarı mı?” diye soralım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğu okul otobüsünün rengi saf sarı değildir (limon rengi gibi). Bir portakalla da aynı renk değildir. Okul otobüsünün rengi sarı-turuncu bir renktir. Bu renk, bir mango meyvesinin rengi gibi bir limon sarısı ve portakal turuncusu karışımıdır.

Aslında 1930’larda, okul otobüsleri saf sarıydı. Böylece, okul otobüsü sarısı anlamına gelen “school bus yellow” terimi İngilizce’ye girmiştir. Fakat bu sefer de çok göz yorduğu için renk biraz daha turunculaştırılmıştır.

Sarı hakkında bazı gerçekler:

-Sarı -ve sarı renk ailesi- diğer renklerden daha dikkat çekicidir ve daha çok gözünüzü alır. İnsanlar ilk önce sarı nesneleri fark eder.

-Düz ileriye baktığınız zaman bile, önünüzde olmayan sarı bir nesneyi “gözlerinin köşelerinde” görebiliyorsunuz. Bilim adamları bunu şöyle açıklıyor: “Sarıları saptamak için yanal çevresel görüş, kırmızıdan 1.24 kat daha büyüktür.”

-Birçok uzman, sarı ya da yeşilimsi-sarı gibi renklerin, kırmızıya göre daha dikkat çekici görülebileceğine de işaret etmektedir.

Sarı arabalar, kamyonlar ve diğer hareketli araçlar hakkında bazı gerçekler :

-Sis veya herhangi bir kötü hava varsa, sürücüler sarı renkli herhangi bir hareketli aracı oldukça iyi görebileceklerdir. Çünkü fazla dikkat çekmektedir.

-Sarı ışık genel olarak dikkat ile ilişkilidir. Bu yüzden önemli araçlar -okul servisi, yol yapım makineleri vs- sarı renklidir.

Sarı kaza riskini azaltır ve öğrenciler için güvenli bir servis rengidir. Çocukların okula gidip gelmesinin bir numaralı yolu okul servisidir ve yıl boyunca taşınan toplam yirmi altı milyon çocuktan sadece ABD’de okul otobüs kazalarında yılda yaklaşık altı öğrenci ölüyor.

Karşılaştırma yapmak için, Amerika’da her yıl ebeveyninin arabasıyla, bisikletle veya yürüyerek okula giden öğrenci sayısı iki binden fazladır. Bu yüzdendir ki , Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı alanlardaki güvenlik kuralları ve yönetmelikler okul otobüslerinin sarı olmasını istemektedir.

17
like
5
love
0
haha
1
wow
0
sad
2
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Nasibe AvcıGülsüm Apişahmet çetinKasim ekimReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nasibe Avcı
Üye

Daha önce hiç düşünmemiştim.teşekkürler

Gülsüm Apiş
Üye

Tahmin ettiğim bir durum

ahmet çetin
Üye

tebrikler

Kasim ekim
Üye

Hic boyle dusunmemistim enteresan

Reha Karakaya
Yazar

Bide burunlu tarz olması çok güzel değil mi ?Sempatik duruyor.