Kalıplaşmış düşünceler bütünü mü yoksa modacıların bizi sekteye uğratması mı? Bu kalıplaşmış düşüncenin ardından neler saklı hadi gelin birlikte inceleyelim.

200 yıl öncesine gidecek olursak beyaz tek tip kullanılan bir renkti. 1900’lü yıllara gelindiğinde ilk kez her iki cinsin de farklı renkler tercih etmesi gerektiği konuşulmaya başlanıyor.Kapitalizmin etkisiyle ikinci çocuğun farklı olması mavi yada pembe renk kıyafet almaya itiyor.1940’lı senelerde bu düzen herkes tarafından benimseniyor ve erkekler mavi renk,kızlar ise pembe renk giyer kuralı işlemeye başlıyor.1960 yıllarda ise özgürlükçü düşünce akımıyla her iki çocuğun tek tip kıyafet giymesi  dile getiriliyor.1980’li yıllarda bu düşüncede son buluyor ve serbest pazar ve piyasa ekonomisi bu duruma hakim oluyor.Firmalar ardı ardına kıza ayrı erkeğe ayrı kıyafetler pazara sunuyorlar.

Diğer bir oluşum ise.Eski çağlarda erkek çocuk,kızlara oranla daha çok sevilirdi.Çocuğun şeytani ruhlardan korunması için erkeklere mavi giydirilmesi ön görülürdü çünkü mavini nazardan koruyucu renk özelliği vardı.Bu yüzden erkeklere mavi kızlara pembe giydirilirmiş. 

7
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
8 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Mehmet Ferhat SIRMALIGezmeyi eglenmeyi severimEren YeniMurat Siyliyazarpemb Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Ne hurafeler gelip geçmiş tarihimizden. Her fırsatı çıkara dönüştürmeye çalışan sistemleri de es geçmemek gerekir tabi. Emeğinize sağlık efendim.

Mehmet Ferhat SIRMALI
Üye

Geçmişten gelen bir adet diye düşünüyorum hep ayrılmıştır bunun en yakın örneği yeni doğacak bir kız bebeğinin eşyalarının hepsinin pembe erjejl bebeğin ise hepsinin mavi olduğunu görürüz maalesef ki bir erkek pembe giydiğinde de toplumuz kötü bir şekilde bakıyor bunu düşünmek hiç aklıma gelmemişti yazın için trşekkürler

Gezmeyi eglenmeyi severim
Üye
Gezmeyi eglenmeyi severim

Eline sağlık

Eren Yeni
Üye

Geçmişten günümüze kadar ulaşmış bu kültür.

Murat Siyli
Yazar

Geçmişte gelmiş böyle gidiyor işte