Hiç düşündünüz mü bayraklarda neden mor renk yoktur diye.Mor önceleri soyluluk ünvanı olarak gösterilirdi.Krallar ve kraliçelerden başka kimse mor rengi üzerinde barındıramazdı.

Peki neden mor renk bu kadar zor bir renk? Mor altından bile önceleri daha çok değerliydi düşünün ALTINDAN,şimdiyle kıyaslayacak olursak ne kadarda komik öyle değil mi? Oysaki,mor renk Lübnan’da Antik şehir Tire’de kabuklu deniz canlısından üretiliyormuş.Bir gram boya için bu kabuklu canlıdan 10 bin tane gerekiyormuş.

1850’li yıllara gelindiğinde ise sentetik boyaların ortaya çıkmasıyla mor renk yaygınlaşmaya başlamış.Ayrıca mor renk sakinleştirici ve önceden olduğu gibi asillik ve zerafetin göstergesi olarak devam etmektedir.Moraliniz bozukken mora bakında derler.İşte morun asilliği diyorum.

9
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözziyaMelisa Avcitacettin sanKasim ekim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Asaletin ve ağırlığın rengi olduğunu bilmekle beraber, tarihçesi hakkında bir fikrim yoktu. Güzel bir renk olduğuna hiç şüphe yok; ancak yine de mavi ve yeşil başka bir dünya bence. Emeğine sağlık.

Anestezist42
Üye

Modacılar da son zamanlarda herkesin asil olmaya çalışmasını anlamış olacak ki her vitrinde mor elbise görmeye başladık insan psikolojisine göre ürünler üretmeye başlıyorlar belliki 😀

Tuğçe Açıkgöz
Üye

mor güveneceğim ve sonsuza dek seveceğim anlamına geliyor diye biliyordum

ziya
Üye

İlginç bir geçmişi varmış

Melisa Avci
Yazar

Asaletin rengidir çok severim