Hiç düşündünüz mü bayraklarda neden mor renk yoktur diye.Mor önceleri soyluluk ünvanı olarak gösterilirdi.Krallar ve kraliçelerden başka kimse mor rengi üzerinde barındıramazdı.

Peki neden mor renk bu kadar zor bir renk? Mor altından bile önceleri daha çok değerliydi düşünün ALTINDAN,şimdiyle kıyaslayacak olursak ne kadarda komik öyle değil mi? Oysaki,mor renk Lübnan’da Antik şehir Tire’de kabuklu deniz canlısından üretiliyormuş.Bir gram boya için bu kabuklu canlıdan 10 bin tane gerekiyormuş.

1850’li yıllara gelindiğinde ise sentetik boyaların ortaya çıkmasıyla mor renk yaygınlaşmaya başlamış.Ayrıca mor renk sakinleştirici ve önceden olduğu gibi asillik ve zerafetin göstergesi olarak devam etmektedir.Moraliniz bozukken mora bakında derler.İşte morun asilliği diyorum.

8
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Melisa Avcitacettin sanKasim ekimMedeni batmazEren Yeni Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Asaletin ve ağırlığın rengi olduğunu bilmekle beraber, tarihçesi hakkında bir fikrim yoktu. Güzel bir renk olduğuna hiç şüphe yok; ancak yine de mavi ve yeşil başka bir dünya bence. Emeğine sağlık.

Anestezist42
Üye

Modacılar da son zamanlarda herkesin asil olmaya çalışmasını anlamış olacak ki her vitrinde mor elbise görmeye başladık insan psikolojisine göre ürünler üretmeye başlıyorlar belliki 😀

Melisa Avci
Üye

Asaletin rengidir çok severim

tacettin san
Üye

en güzel renk bee 😂

Kasim ekim
Üye

mor çok asil bir yer son zamanlarda aşırı kullanılıyo her yerde bu renk para konusundada bu rençekıo denılıo özellikle koyu tonları daha ıyı oluyo