Hayatınız boyunca kimden nefret edip etmeyeceğinizi asla bilemezsiniz.  Yerine göre en yakın dostunuzdan, sevdiğiniz insanlardan hatta anne babanızdan bile nefret edebilirsiniz. Elbette bir sebep olduğu sürece. Ancak dediğim gibi bu kişinin kim olacağı hiç belli olmuyor.

“Aşkla, nefret bizim elimizde değildir.”-Çehov

Şimdi asıl önemli olan şey şu. 

O kişiye beslediğin nefretin sebebinin gerçekten mantıklı olduğunu düşünüyor musun ?

Elbette mantıklı olduğunu düşünüyorsun çünkü sen sebepsiz yere neden o kişiden nefret edesin? Haklı olabilirsin ancak bir kişiye sinirlendiğin an gerçekten mantıklı bir sebep gözetmene gerek yok. Eğer her şeyi mantık çerçevesinde yapsaydık biyolojik bir bilgisayar olurduk. İşin içerisine duygularımız da giriyor maalesef.

Bir kişiye sinirlenmemizin doğru olup olmadığını ancak o günden belli bir süre sonra fark edebiliyoruz. Eğer haksız olan taraf biz isek hemen bir gönül alma çabasına giriyoruz ancak haklı olan biz isek bir özür bekliyoruz. Bu bahsettiğim durum basit tartışmalar için geçerli. Benim asıl değineceğim konu ise geçmişinizdeki o karanlık yara. Muhtemelen bir olaydan veya sebepten dolayı aşırı nefret beslediğiniz biri var. Bu sebep mantıklı veya mantıksız bir sebep olabilir. Ancak nefretin sinirden bir farkı var. Nefret beslediysek şayet olayın üzerinden yıllar geçse bile beynimiz veya tabiri caizse kalbimiz o nefreti yok etmeye izin vermiyor. Çünkü içgüdüsel olarak direkt kendinizi haklı görüyorsunuz. Nefretin büyüklüğüne göre kalbiniz bir intikam almak istiyor. İntikamı basit görmeyin. Gün geçtikçe büyüyen ve gözünüzü kör edecek bir histir kendisi. O yüzden eğer o kişiye karşı beslediğini nefretin doğru olup olmadığını öğrenmek için sorularıma cevap verin.

O nefret ettiğiniz kişinin ölüm haberini duyarsanız ne hissedersiniz?

Eğer bir garip hissettiyseniz  haklı olan ister siz olun ister olmayın o kişiye az da olsa değer veriyorsunuz  demektir. O yüzden aranızı düzeltmeye çalışın. Aranızdaki samimiyeti ayarlamak size kalmış tabi.

Eğer umrunuzda olmuyorsa hatta hoşunuza giderse durum biraz daha farklı. Böyle hissetmeniz sizin cani olduğunuzu göstermez. Çünkü vicdanınız genelde bu tarz konularda doğruyu söyler.

Ancak.

Ölüm ciddi bir konudur. Ve bu sorduğum soruya acele bir cevap verdiğiniz için böyle söylüyor olabilirsiniz. Bazen bir kişiye beslediğiniz nefreti duygularınızı işin içine katmadan çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Duygularınızı basit görmeyin.  Düşük bir ihtimal olsa da duruma göre mantığınızı kandırarak masum bir insanın bile ölmesini isteyebilir. Şayet mantığınız tamamen devre dışı kalırsa bırakın düşmanınızı yeri geldiğinde sırf sizi terk ettiği için eski sevgilinizi, gereksiz bir konuda tartıştığınız annenizi veya babanızı bile öldürmek  isteyebilirsiniz. Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ancak burada bahsettiğim durum mantığınızın tamamen devre dışı kaldığı durumlar. Haberlerde bunların örneklerini çokça görüyorsunuz değil mi?  Elbette bu tarz durumlar ciddi şekilde bozulmuş psikolojik durumlarda ortaya çıkıyor ancak o durumlar da ufak ufak sorunların birikmesiyle oluşuyor.

Kimseden nefret etmeyin de demiyorum. Bütün duygularınızı kontrol altına alın da demiyorum çünkü isteseniz bile  alamayabilirsiniz. Zaten bu bizim doğamızda  var. Sadece mantığımızı kullanarak yaşasaydık biyolojik bir hesap makinesi olurduk. Aksine sadece duygularımızı kullansaydık da mantıksız yaşayan karar  vermekte zorlanan varlıklar olurduk.

Fakat insan olduğumuz için ikisine birden sahibiz. Kendinizi belli kalıplara sığdırmanıza gerek yok. “Duygusal,mantıklı,depresif,asosyal” gibi. Çünkü bu hislerin hiçbiri hayatınız boyunca sizi tek başına yönetmez. Siz hislerinizde aşırıya kaçmayın yeterli. Birinden nefret ederken de , birini çok fazla severken de. İki durumda da aşırıya kaçmanız yine sizin kötülüğünüze olacaktır.

19
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
2
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Reha KarakayaHadiOrdanturuncumaviTriskacocuMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Sen kötülüğe iyiliğin en güzeliyle karşılık ver. Zira bir bakarsın düşman dediğin kişi gün gelir candan bir dostun oluvermiş ifadesinin yazıya dönmüş hali gibi kanaatimizce..Düşünmek için düşünebilmek ne büyük nimet

Reha Karakaya
Yazar

Başarılı bir yazı olmuş. Dünyaya iyilikle yaklaşırsak karşılığında illaki iyilik görürüz.

HadiOrdan
Üye

gerçekten özenilmiş.

turuncumavi
Üye

Nefret duygusu sadece kendimize zarar verdiğimiz bir duygudur Uzak duralım bence

Triskacocu
Yazar

Şiddet mi? Çözüm mü? Yoksa ikisi de aynı mı? Bilemedim!