Rüya gece uykusu sırasında beynimizin “arşiv düzenleme” çalışmalarının uyku tipi bilinç tarafından yorumlanmasıyla ortaya çıkar.

Uyku beyindeki verileri düzenlemek açısından çok değerli bir fırsattır. Duygusal ve duyu tabanlı anılar, geceleri uyurken gözden geçirilir. Beyin bağlantıları bir sonraki güne hazırılanırken beynimiz her zamanki işini yaparak gözden geçirilen veri parçalarına bir anlam vermeye çalışır.

Bir de uyku sırasında ön beyinde bulunan mantık ve akıl yürütme merkezlerinin de geçici olarak tatile girdiği bilgisini hesaba katarsak, rüyaların nasıl bu kadar ilginç. akıl dışı ama rüya dayken gayet inandırıcı olduğunu da anlayabiliriz. Beyin mantık devreleri çalışmazken yorum ve hayal gücü konusunda kendini bir hayli aşıyor. O nedenle kişilerin hatırladıkları rüyalarından faydalanarak yapılan psikanaliz terapilerin aslında mantıklı bir yanı var.

Hepimiz her gece rüya görsek de bir kısmımız bunları hiç hatırlayamıyor. Rüyaları daha çok hatırlamak için bilinen en iyi teknik, başucunuzda bir defter – kalem bulundurmak ve her uyandığınızda hatırladığınız rüyaları not etmek.

11
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
1
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Hasan Hüseyin KaradumanReha Karakayaİlkay BozkuşAhmet BoztürkZekeriyya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Hatırlamak için not etmek nasıl olurdu acaba?

EMIN ALTINTAS
Yazar

Ben hatırlıyorum Herşeyi ???? ve kontrol edebiliyorum güzel bir his ????

Hasan Hüseyin Karaduman
Üye

Hic denemedim not etmeyi

Reha Karakaya
Yazar

Ben hiç görmüyorum ya da hatırlamıyorum.

İlkay Bozkuş
Yazar

Peki neden rüya görürüz? Cevabı yazıda yok sanki:/