Hepimiz biliyoruz ki günümüzde toplumun bir kesimi ‘Bayan‘ kelimesinin ‘Bay‘dan geldiğine inanmakta. Herkesin düşüncesine saygı duymak gerekir. Ancak yine de bu konuda biraz aydınlanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Önemli nokta şu: Türkçe‘de hiçbir zaman isimden isim yapan bir ‘-an‘ eki var olmamıştır. Dolayısıyla ‘Bay‘ kelimesinden ‘Bayan‘ kelimesinin türetilmesi imkansızdır. Peki nedir bu ‘bay‘ ve ‘bayan‘?

Kelimelerin etimolojik kökenine baktığımız zaman ‘bay’ kelimesi ‘beg’ kelimesinden gelmekte. ‘Zengin’ anlamına gelen ‘beg’ kelimesi önce ‘bey’ olmuş (bizim kullandığımız ‘bey’ kelimesi), sonra ‘bay’a dönüşmüştür. Birçok Türki topluluklarda hala ‘zengin‘ anlamında kullanılmaktadır.

Bayan‘ kelimesi ise ‘moyen‘ kelimesinden gelmektedir ve bu kelime ‘zeki‘ anlamına gelir. Hatta Tür tarihinde Moyen Çor adında önemli bir şahsiyet bile vardır.

Geçmişteki anlamlarıyla günümüzdeki anlamlarının hiç bir alakası olmayan bu iki kelime neden bir hitabet şekli olarak kullanılmaya başlanmıştır bilinmez. Ancak kabul edilen bilgilere göre ilk defa Osmanlı’nın son dönemlerinde Fransızlara özenen sanatçılarımız tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

Türkçe ‘bay‘ ve ‘bey‘ kelimesi, Arapça kökenli ‘efendi’ kelimesinin yerine geçirilmek istenmiş ve bu amaçla kullanılmıştır. ‘Bayan’ kelimesinin ise neden bu şekilde kullanıldığı bilinmemekte. Ancak bence biz kadınlar fazlaca zeki olduğumuz için kullanılmış olma olasılığı oldukça yüksek. 🙂

14
like
4
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Melisa AvciMurat SiyliPINAR GÜLyellowredBir Başak Kadını Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Bayanlar zeki insanlardır ????????????

EMIN ALTINTAS
Yazar

Ellerine sağlık bu bilgi çok işe yarıyacak ????

Mikail Fatih
Üye

Yazıyı okuyunca eski Western Filmelri aklıma geldi. Genelde TRT kanallarında yayınlanan bu filmleri büyük ihtimalle TRT nin program yapısına uygun olsun diye denetimden felan geçiyordu demekki. Ordaki diyaloglarda ismini bilmediği adama seslenişi aklıma geldi onu yazmak istedim.

Hey Bayım bakar mısınız?
Bayım Buralarda dolaşmanız uygun değil!
Lütfen Bayım bu paraya ihtiyacım var.

Ne kadar kibar geliyordu. Hatırlattığın için teşekkür ederim.

Kumralx
Üye

Faydalı bilgiler teşekkürler

Olupapatya
Yazar

Baylar ve bayanlar. Merdivenden kayanlar…