”Drift” kelimesi ingilizce’de kaymak-kaydırmak anlam(lar)ına gelmektedir. Arabaları kaydırma sanatına da haliyle Drift adı verilmiş zamanında. Amaç ise aracın düz bir doğrultuda seyrederken aniden dengesini bozmak ve o açıda geçici bir süre yatay olarak seyir etmek. Driftte ne kadar süratli ve ne kadar fazla açıyla gidebildiğiniz önemlidir. Diğer yandan düşük hızda virajı almakta eğlenceli olabiliyor.

Birden fazla kişiyle arka arkaya drift yapmaya ”Tandem” denilmekte. (Favorim)

Faydası: Kesinlikle yok.

Zararları: Saymakla bitmez ancak maddi sıkıntısı olmayan kişilerce zevk amaçlı yapılabiliyor. Nedir zararları derseniz saymaya başlayalım;

Debriyaj baskı balatası, debriyaj rulmanı, debriyaj teli, vites kutusu (şanzıman), pistonlar, sekmanlar, yağlama sistemi, motor bloğu (aşırı ısınma ve tam olarak soğutulamama nedeni ile motor bloğu çatlar), aşırı yakıt tüketimi, zararlı egzoz salınımı hat safhada olur, lastikler kabaklaşır-diriliği kalmaz, lastiğin fırlayıp gitme riski var, dingili (aks) koparma riski var, vites dişlilerinin dişlerini yıpratma-kırma riski var, çok uzun süreli yapılan driftlerde motor soğutma suyunun aşırı ısınması sebebiyle hararet oluşabilir hatta yangına sebep olabilir, piston-sekman gibi parçaların sürtünmeleri fazlalaşır bu da yağlama yağına çapak biriktirir, yağlama yağının aşırı ısınması sonucu yağın kimyasal yapısı (film yapısı) bozulacağı için ne soğutma sağlayabilir ne sürtünmeyi engelleyebilir, aşırı zorlanmalarda kayış kopması gerçekleşebilir (koparsa hareket iletimi de durabilir yani araç hiç hareket etmeyebilir) v.b. Yazının sıkıcı olmaması için sanırım yeterli ama dahası emin olun ki var! Bu arada saydığım zararların çoğu azımsanacak ücretler karşılığı yapılmıyor. Özellikle motor bloğu çatladıysa vay halinize 🙂

Motor bloğu çatlağına örnek;

Peki bu insanlar deli mi ? Neden zararını bile bile bu işe gönül veriyorlar ?

Cevabı basit maddi durumları kötü olmayan kişiler tamamen eğlence amaçlı bu işi yapıyorlar ancak standart (stok) parçalar ile değil tabii ki. Drift için ya da yarış için özel olarak üretilen dayanıklı ve kaliteli parçaları araçlarına takıyorlar.

Bana kalırsa sadece izleme taraftarıyım türlü güçlüklerle aldığım aracıma o eziyetleri yapamam vicdanım el vermez ama izlemesi zevkli 🙂 Son bir video ile yazıyı sonlandıralım;

Lütfen görüşlerinizi yorumlarda belirtin.

Teşekkürler.

3
like
5
love
0
haha
1
wow
0
sad
2
angry
15 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Nasibe AvcıEMRAH SOYLUReha KarakayayellowredHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Şehir içinde insanları rahatsız etmek için de yapılmaktadır. Artık sadece zenginler eğlence için değil, kızlara hava atma peşinde olan ergen ruhlu insanlar da yapmaktadır.

Çalı Kuşu
Yazar

Burjuvaların hobileri içinde değerlendirilebilecek bir hareket özetle. Emeğine sağlık.

Olupapatya
Yazar

Bence çok eğlenceli bir olay. Filmlerde seyrederken içim gidiyor. İlerde bir araba alırsam mutlaka deneyeceğim. Ruhunuza ve emeğinize sağlık.

turuncumavi
Üye

F ilimlerde seyretmek zevkli ama gerçekte görmek beni kızdırıyor Başkalarına da zarar verebilirler

okan88
Yazar

Need For Speed Undergroun’da yapmalara doyamazdım :)) kimileri için bir tutku işte. Etrafa ve kendine zarar vermeden ne yaparsa yapsın. Sonuçta bu tutkuya sahip olan bir kişi, işin maddi boyutunu da hesaba katmıştır.