İlk olarak 1846’da keşfedildiğinden beri Neptün’ün en büyük uydusu Triton hakkında çok şey öğrendik. Örneğin; Neptün’ün kendi etrafında döndüğü yönün tam tersine bir yörüngesi olduğunu, dönüş hızının gittikçe yavaşladığını vs. Bazı bilim insanları, bu uydunun sıvı suyla dolu “okyanus dünyası” olabileceğine inanıyorlar ve hatta bir liman yaşamının var olduğuna…

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı salı günü, Teksas’taki bir konferansta Triton’un yaşanabilir bir dünya olup olmadığının anlaşılması amacıyla “Trident” adlı bir uzay aracı gönderilmesini teklif etti. Şimdi, bu teklif onay bekliyor.

Uzay aracının aya yapılacak küçük bir görev kadar maliyeti olmasını planlıyorlar. (Düşük maliyet çizelgesi ajansın ikna olması için de önemli.) Trident, Triton’a uçuşunun yanı sıra Jüpiter’in uydusu IO’yu da ziyaret edecek. Neptün’e en son baktığımız nokta, 1989’da NASA’nın Voyager 2’si ile oldu.

Bilim adamları bir zamanlar yaşanabilir bölgenin Mars’ta sona erdiğini düşünüyorlardı, çünkü dışarıdaki yerler güneş tarafından yeterince ısıtılmayacaktı. Fakat daha sonra Jüpiter’in büyük uydularından biri olan Europa’nın altında bir okyanus keşfedildi ve daha sonra Satürn’ün uydusu Enceladus’un altında. Trident, Triton’da bir okyanusun var olduğunu onaylarsa bu, güneş sisteminin daha geniş bir alanının yaşamı sürdürebildiği anlamına gelecek.

Gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.

Sonraki yazıda görüşürüz. Sevgiler.

2
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
Çalı Kuşumustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Derler ki nasıl bakarsan dünyâya öğle görürsün… Güzel bakabilenlerden olabilmek temennisiyle… Gelişmelerin verdiği heyecanı yitirdiğim bir zaman dilimindeyim efendim, yine de emeğinize sağlık…

mustafa
Üye

Teşekkürler senin sayende epey bir bilgi sahibi olduk uzay hakkında.