Merhaba sevgili popzingiller bugün siz değerli okuyucularım ve değerli yazar arkadaşlarımın yaşadığı güzel ülkemin güzel köşelerinden bahsedeceğim güzel bir seriye başlama kararı aldım. Bu yazım serinin ilk yazısı olacak.

Sıraya da plaka numaraları ile başlayıp devam etme kararı aldım. Eğer farklı şekilde ilerlemesi konusunda fikirleriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Vee gelelim bugün ki güzel ve ünlü şehrimize.

ADANA

Serimizin ilk konuğu olması dolayısı ile şanslı ilimiz olarak görüyorum. Adana dendiğinde akla ilk gelen şey genellikle hep yemeklerden oluyor tabiki de bizde ilk sıraya Adana’ nın meşhur yemeği olan Adana Kebabı’ nı koyalım.

1.Adana Kebabı

Kebap denince akla ilk Adana gelir. Özellikle Adana Kebabı güzel Türkiye’ min her yerinde yaşayan insanlar tarafından namı duyulmuş ünlü bir tadıdır. Kendim de yemiş biri olarak söylüyorum ki    ‘’ Çek ustam oradan bir Adana daha ’’ lafı bu kadar mı güzel olur. Anlatırken bile canım çekti.

2.Sıcağı

Bunu pek söyleyen olmaz ama ben bahsedeyim. Ağustos ve Temmuz aylarında güneşe silah sıkacak kadar sıcak ve nem vardır. Termometrelerin daha yüksek gösterdiği iller vardır ancak nem oranı fazla olduğundan diğer illerden çok daha fazlasını insana hissettirir. 50-55 C’ yi görmüşlüğü vardır.

3.Pamuk

Eskilerden beri en iyi kazanç yollarından biri olan ve namını duyuran bir diğer özelliğidir pamuk. Kocaman Çukurova’da yetiştirilen beyaz altın tarlaları vardı. Pamuk  fabrikaları, pamuk tüccarları ve ırgatlar.. Şimdilerde o kadar ünlü değil ne yazık ki.

4.Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde yer alan ve hala kullanılan en eski köprüdür. Adana’ nın bir sembolü haline gelmiştir. Çok eski bir köprüdür ve hakkında birçok rivayet vardır.

5.Bici Bici

Adını ilk defa duyanlar vardır belki. Adana’ nın meşhur bir tatlısıdır.  Adana’ nın o sıcak havalarında buz gibi serinleten bir tadıdır. İçerisinde kar(buz), nişasta, gül suyu gibi malzemeler vardır. Yolunuz düşerse deneyebilirsiniz.

6. Sabancı Camii

Adana’ nın merkezinde Seyhan Nehri kıyısında yer alır. Adana’ nın sembolleri arasındadır. 28.500 kişi kapasitesine sahiptir ve Balkanlar, Orta Doğu’ nun en büyük camisi olarak kabul edilir.

7.Şalgam

Damaklarda unutulmaz bir tat bırakan güzel bir lezzet daha. Acılısı ya da acısızı bulunan gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken güzel bir içecek. Ancak hazır olanlardan değil elde yapılmış hakiki Adana Şalgamı içeceksin..

Son olarak bir özelliğinden daha bahsedeyim. Yoksa saymakla bitmeyecek. Hem sizi sıkmayalım değil mi?

8. Meşhur Yazarımız Orhan Kemal

Evet evet yanlış duymadınız. Kendisi Adana’ nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. Adana ile özdeşleşmiş bir yazarımızdır. Eserlerine taşı toprağı altın Çukurova’ da konu olmuştur. Ha bu arada bir bilgi daha vereyim gerçek adı Mehmet Raşit Öğütçü’ dür. Genel kültür aklınız da kalsın. Sonuçta buraya kültürlenmeye geldik değil mi?.

Evet sevgili popzingiller bugün ki yazımız bu kadardı. İnşallah gitmeyenler bir gün gidip buraları görür ve lezzetlerini tadarlar diyelim.

Keyifli okumalar..

8
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
HalilCanHüseyin ÖzerEbru Altınokmuhammed altunkayNakKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Tebrik ederim çok güzel bir seri başlattınız Memleketimin güzel şehirlerini birde sizden dinleyelim Adana yı gördüm gerçekten çok güzel bir şehir

sila
Yazar

Adana’yı gezip görme fırsatım oldu daha önce. Seyahatimden çok da memnun kalmıştım. Kebap+şalgam ve bici biciye kocaman bir kalp 💜 Gece gece nasıl canım çekti, olsa da yesek.

Esma Yasav
Üye

Adanalıyım ama hiç gezmedim

Murat Siyli
Yazar

Kebabı ve o bıktırıcı sıcağı meşhur…

Fatih Ayhan
Üye

Şunu unutmuş Sun birde piskopatları 😂😂😂😂