Merhaba sevgili popzingiller bugün yeni serimizin 2.sine geldik. Plaka kodu 02 olan ilimizin meşhurlarını tanıtacağım bugün. Hem bu sayede tüm illerin plaka kodunu da öğrenmiş oluyoruz. Bir taşta iki kuş dedikleri bu olsa gerek.

ADIYAMAN

Adıyaman deyince aklımıza ilk gelen turistik olarak ünü yayılmış olan Nemrut Dağı gelmektedir.

1.Nemrut Dağı ve Heykelleri

Yukarıda kareyle illaki hayatımızın bir anında karşılaşmışızdır. Nemrut Dağı’ nda yer alan Nemrut Heykelleri görülmeye değer bir tarihi alandır. Gün batımı da çok güzel izlenmektedir. UNESCO Dünya Mirası listesine de eklenmiştir.

2.Besni Üzümü(Peygamber Üzümü)

Adıyaman’ ın bir ilçesi olan Besni’ den adını almaktadır. Peygamber Üzümü olarak da bilinir. Aslında asma üzerindeki yaş haline Peygamber Üzümü, kurutulduktan sonraki adına ise Besni Üzümü adı verilmektedir. Farklı bir aroması vardır. Yiyen bir daha yemek ister. Birçok ülkeye de ihracı vardır.

3.Çiğ Köftesi

Reklamlar da gördüğümüz meşhur tat. Urfa, Elazığ, Adıyaman arasında bu lezzet bizim diye tartışmaların yaşandığı ve en sonunda Adıyaman’ a tescillenen bir tatdır. Karıştırılma olmasın bu dediğimi Etsiz Çiğköfte amaaan.

4.Cendere Köprüsü

Nemrut Dağı’ na giderken üzerinden geçilen Antik Roma mimarisinden kalan hala kullanılmakta olan en eski köprülerden biridir. Tonlarca ağırlığa sahip kesme taş bloklarla yapılmıştır.

5.Adıyaman Oturakçı Pazarı

El sanatı ürünlerin satıldığı, hediyelik eşyaların, halı, kilim gibi eserlerin bulunduğu, Adıyaman’ dan alınacak çoğu şeyin yer aldığı bir pazardır. Adıyaman’ a gidilince mutlaka uğranması gereken bir yeridir.

6. Cılbır (Çılbır)

Görüntü olarak muazzam bir görüntüsü olan çiğ yumurtanın sıcak suya kırılarak pişirilmesi ve üzerine yoğurt, kızgın tereyağı dökülmesi ile elde edilen farklı bir tatdır. Gidenleri denemesi tavsiye edilir.

7.Perre Antik Kenti

Kommagene Krallığı’ nın beş büyük kentinden birisidir. Kayalar oyularak elde edilen bu tarihi yapılar eskiden kervanların kaldığı ve ticaret yollarının geçtiği önemli merkezlerdendir.

8.Pestil 

Beyaz üzümlerin suyundan elde edilen pekmez ile nişastanın karıştırılması sonucunda elde edilen sıvının bezler üzerine serilerek ceviz karıştırılıp sonrasında da kurutulması ile elde edilir. Bir defa yedikten sonra bırakamayacağınız bir lezzettir.

Evet arkadaşlar daha bir çok meşhur yer ve lezzeti var ancak içlerinden en önemlileri seçerek sizlerle buluşturdum. İnşallah gitmeyenler bir gün gidip buraları görür ve lezzetlerini tadar diyelim. Okumaktan ve kültürlenmekten keyif almanız temennisi ile görüşmek üzere..

Keyifli okumalar..

7
like
5
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Irmak Kurtahmet batarSERDAR ÖZDEMİRturuncumaviÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Irmak Kurt
Üye

Offfff pestil miii cevizli sucuk gibi bir şey..efsane yaa kilolarca da olsa yemek isteyeceğim bir kaç güzel şeyden biri… Bir de başlığı görünce çiğ köfteeee dedim direk..

ahmet batar
Üye

bir düzeltme nemruut artık malatyaya baglı 🙂

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

her il in ayrı ayrı güzellikleri var güzel türkiıyem benim gönlüne saglık

turuncumavi
Üye

Nemrut dağında gün batımını görmek isterdim

Çalı Kuşu
Yazar

Nemrut Dağı’ da itilaflı bir yer diye hatırlıyorum. Yol gûzergâhımda sık sık mola verdiğimiz bir ildi bir zamanlar. Nemrut Dağı gerçekten görülmeye değer bir yer gitme fırsatı bulanlar için kesinlikle ziyaret edilmesini tavsiye ederim.