Merhaba sevgili popzingiller bugün sizlerle plaka kodu 03 olan ilimiz Afyon’ un meşhurları hakkında bilgi vereceğim. Konuyu uzatmadan hemen başlayalım.

AFYON

Afyon denilince aklımıza ilk kaymak gelir herhalde oradan başlayalım biz.

1.Afyon Kaymağı

Afyon’ da yapılan kaymak manda sütünden yapılır. Manda sütü de inek sütüne nazaran daha yağlıdır. Ayrıca Afyon’ da yaşayan mandalar haşhaş küspesi ile beslenirler. Bu da manda sütünün kalitesini arttırır. Kalite artınca kaymakta daha lezzetli olur.

2.Afyon Kaplıcaları

Ülkemizde birden fazla ilde kaplıca bulunmaktadır. Afyon’ da ise 5 farklı tesis yer almaktadır. Sağlık açısından çok değerlidir. Turizmi yapılmaktadır. Herkesin bir defada olsa gitmesini tavsiye ederim.

3.Karahisar Kalesi

Hititler döneminde yapılmış ve o zamanki adı ” Hapanuva ” olan bir kaledir. 226 metre yüksekliğe sahip bir dağ üzerine ve yamacına yapılmıştır. Çıkması biraz emek gerektirecek ancak verilen çabaya değeceğini düşünüyorum. Çok güzel bir konuma sahip ve şehir ayaklarınızın altında kalıyor. Gidilince mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yer.

4.Afyon Mermeri

Zengin ve kaliteli mermer yatakları bulunmaktadır. Özellikle İncehisar ilçesi çevresinde daha yaygın olarak yer alır. Hayatımızın birçok yerinde süs eşyasından tutunda sütunlar, merdivenler, duvarlar birçok alanda kullanmaktayız.

5.Afyon Sucuğu

Orta Asya’ dan beri atalarımızın tükettiği bir besindir. Sonbahar mevsiminde hazırlanır. Afyon ilimizle özdeşleşmiştir. Anlatırken canım çekti. Olsa da yesek. : )

6.Afyon Bükmesi

Meşhur bir hamur işi yemeğidir. Anlatmaya gerek yok resim zaten her şeyi gösteriyor.

7.Afyon Peri Bacaları

Her ne kadar Kapadokya,Ürgüp gibi duyulmamış olsa da Afyonda da çok güzel peri bacaları vardır. Belki bilmeyenleriniz vardır. Peri Bacaları sel sularının aşındırması ile oluşmuştur.

Daha birçok tarihi yerler, güzel lezzetleri var ancak biz en ünlülerinden birkaçını seçtik. İnşallah gitmeyenler gidip görür ve bu lezzetleri tadarlar. Okumaktan ve kültürlenmekten keyif almanız temennisi ile bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Keyifli okumalar..

7
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Nasibe AvcıHalilCanTriskacocusilaOsman36 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nasibe Avcı
Üye

Bu seriyi seviyorum teşekkürler

HalilCan
Üye

ya valla ne yalan söyleyim kaymağın buradan meşhur olduğunu bilmiyordum eline sağlık güzel bilgilendirme yazısı olmuş

Triskacocu
Yazar

Kaymağı veda manda yoğurdunu çok severim

sila
Yazar

Afyon’un sucuğu ve kaymağı muazzam değil mi ya. Afyon bükmesini hiç duymadım, aslında sık gittim ama nasıl oldu da denk gelmedim bilmiyorum. Lokumları da çok güzel yapıyorlar. Bu seriyi ne zaman okusam tanıtılan tüm yiyeceklerden canım çekiyor :DD

Osman36
Üye
Osman36

Sucugu muhteşem